ЕС и Свят 10.07.2025 11:51 Снимка: ДНЕС+
Тръмп наложи 50% мита върху стоките от Бразилия и обяви 50% мито върху медта от 1 август
Президентът Доналд Тръмп наложи мита върху вноса от Бразилия от 50% заради отношението ѝ към бившия президент Жаир Болсонаро, предаде Асошиейтед прес. Тръмп обяви и 50% мито върху медта, като заяви в социалните медии, че то ще влезе в сила от 1 август и че решението е взето след оценка на националната сигурност, предаде Ройтерс.
Тръмп отбеляза в писмо до властите на Бразилия, че свързва митата си с процеса срещу Болсонаро, който е обвинен в опит да преразгледа загубата си на изборите през 2022 г. Тръмп е описвал в миналото Болсонаро като приятел и е бил негов домакин в имението си в щата Флорида, когато и двамата бяха на власт през 2020 г.
„Този процес не трябва да се провежда. Това е лов на вещици, който трябва да приключи незабавно“, написа Тръмп в писмото, публикувано на профила му в социалната мрежа „Трут Соушъл“.
Тръмп също така възрази срещу глобата на Върховния съд на Бразилия срещу социалните платформи като „Екс“, заявявайки, че временното блокиране миналата година се равнява на „прикрита и незаконна цензура“. Тръмп заяви, че започва разследване в резултат на това съгласно Закона за търговията от 1974 г., който се прилага за компании с търговски практики, считани за нелоялни към американските компании.
Писмото до Бразилия е напомняне, че политиката и личните отношения с Тръмп са също толкова важни, колкото и икономиката, отбелязва АП. И макар Тръмп да е казвал, че високите мита, които определя, се основават на търговски дисбаланси, от настоящите му действия не е станало ясно как страните, които са обект на атаки, ще помогнат за реиндустриализацията на Америка.
Същевременно Доналд Тръмп обяви в 50% мито върху медта, като заяви в социалните медии, че то ще влезе в сила от 1 август и че решението е взето след оценка на националната сигурност, предаде Ройтерс.
„Медта е необходима за полупроводници, самолети, кораби, боеприпаси, центрове за данни, литиево-йонни батерии, радарни системи, системи за противоракетна отбрана и дори хиперзвукови оръжия, от които изграждаме много“, заяви Тръмп в публикация в социалната мрежа „Трут Соушъл“.
По-рано Тръмп сигнализира, че налага нови мита върху медта, което доведе до рекордно високи цени на фючърсите на суровината на американските борси.
Тръмп заяви сега, че е получил „солидна“ оценка на националната сигурност, която заключава, че тарифите са необходими за защита на производството на САЩ на стока, която е критична за редица индустрии.
САЩ зависят от вноса за близо половината от нуждите си от рафинирана мед. Страните, които ще бъдат най-засегнати от тарифата, са Чили, Канада и Мексико. Трите страни заявиха, че вносът от тях не застрашава интересите на САЩ и не трябва да бъде облагани. И трите имат споразумения за свободна търговия със САЩ.
Високите мита целят да насърчат производството в САЩ. Повече от две трети от медта в страната се добива в Аризона.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:35 Иво Христов иска да възстановим членството си към научен институт в Русия
- 19:28 Отмениха наказанието на Невена Зартова за забавени дела и пропуски като прокурорски шеф
- 19:20 Карлос Насар прие покана да рекламира България чрез туризма
- 19:12 Силни бури парализираха транспорта в Япония и Нова Зеландия
- 19:03 Дават "иранска помощ" на земеделците за поскъпналите торове и горива
- 18:54 Ценни съкровища от Желязната епоха ще бъдат показани за първи път в Шотландия
- 18:46 Китай: Все по-чести екстремни явления през настоящия сезон
- 18:38 Шотландия вече се готви за сбогуване с Мондиала, шансът за продължаване падна до 5%