
ЕС и Свят 16.06.2024 12:31 Снимка: ДНЕС+
ТАСС: Трюдо извика бандеровски лозунг на фотосесия на конференцията за Украйна
Премиерът на Канада Джъстин Трюдо извика бандеровски лозунг по време на фотосесия на конференцията за Украйна в Бюргенщок, Швейцария. Съответният видеоклип се разпространява в социалната мрежа "Екс" (бивша Twitter), съобщава ТАСС.
Кратко видео показва политици, присъстващи на срещата на върха, подредени в няколко редици за групова снимка. В това време Трюдо, застанал почти до украинския президент Владимир Зеленски, извиква „Слава на Украйна“ - лозунгът на привържениците на Бандера по време на Великата отечествена война (руското министерство на правосъдието е включило Организацията на украинските националисти и неговите атрибути, включително лозунга "Слава Украине - героям слава", към списъка на нацистите - бел. ТАСС). Съдейки по реакцията на събралите се, дори Зеленски не е очаквал това от канадския лидер. Само няколко присъстващи отвърнаха на бандеровския поздрав. Стоящата до Зеленски швейцарска президентка Виола Амхред започна да се усмихва, отбелязва ТАСС.
Снимки: Ройтерс
Руският посланик в Отава Олег Степанов реагира, като каза, че Трюдо потъпква паметта на канадските борци срещу нацизма, като публично крещи лозунги на Бандера, съобщава lenta.ru. „Посолствота (на Русия) неведнъж е обръщало вниманието на канадските официални лица на нацистката природа на този лозунг, измислен от последователите на Бандера, подражавайки на лозунга „Хайл Хитлер“, каза руският посланик в Канада.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09606 |
![]() |
1 | 2.25326 |
![]() |
10 | 3.85841 |
![]() |
100 | 4.00704 |
![]() |
1 | 1.65496 |
Последни новини
- 21:16 Хороскоп за петък, 19 септември 2025 г.
- 21:12 Приятел на Чарли Кърк с потресаващ разказ: Правихме му сърдечен масаж, но той вече беше с Исус
- 21:08 Съдът остави в ареста Никола Барбутов и пусна срещу 10 000 лв. гаранция бизнесмена Петър Рафаилов
- 19:33 The Wall Street Journal: Тръмп е недоволен от Нетаняху, но се въздържа от сурови мерки срещу Израел
- 19:25 US съдия нареди пропалестинският активист Махмуд Халил да бъде депортиран в Алжир или Сирия
- 19:18 Парламентът гласува „Български пощи“ да работят и да бъдат реформирани по план, представен и на ЕК
- 19:11 Специалните сили на Украйна удариха нефтопреработвателен завод във Волгоград
- 19:03 Писателят Христо Стоянов: ППДБ започнаха да убиват и полицаи