
ЕС и Свят 23.06.2023 10:36 Снимка: ДНЕС+
Талибаните призоваха ООН да не се намесва в делата им
Министерството на външните работи на талибаните приветства в четвъртък части от изявлението на специалния пратеник на ООН за Афганистан Роза Отунбаева пред Съвета за сигурност. Но в същото време и призова международната общност да избягва намеса в тяхното управление и закони.
"Призоваваме всички участници да спазват задължителната норма за ненамеса и да преустановят всички опити за намеса в нашите вътрешни работи, включително модалностите и състава на нашето правителство и закони", се казва в изявление на талибаните.
Талибаните подчертаха, че Отунбаева е признала "положителните промени", настъпили в Афганистан, като "ефективна забрана на наркотиците" и "макроикономическа стабилност".
"Изявлението на СПГС положи известни усилия да отрази сложните реалности на Афганистан, за разлика от неотдавнашния доклад на екипа за наблюдение на Комитета по санкциите и специалния докладчик по правата на човека, които бяха изпълнени с неточности и силно наклонени, за да отразят политическите програми на някои актьори", се казва в изявлението.
Талибаните остават ангажирани с международните норми и задължения, "които не противоречат на принципите на ислямския закон, не противоречат на културните норми на Афганистан или подкопават националните интереси".
Припомняме, че в доклада на Отунбаева се казва, че международното признаване като законно правителство на страната остава почти невъзможно, освен ако не премахнат строгите ограничения върху образованието и заетостта на жените и момичетата.
Отунбаева каза пред Съвета за сигурност на ООН, че талибаните са поискали да бъдат признати от ООН и нейните 192 други държави-членки, "но в същото време те действат срещу ключовите ценности, изразени в Хартата на ООН".
След редовните си разговори с талибаните тя заяви: "Аз съм откровена за пречките, които те сами си създадоха чрез указите и ограниченията, които въведоха, по-специално срещу жените и момичетата."
Талибаните завзеха властта в Афганистан през август 2021 г., когато войските на САЩ и НАТО бяха в последните седмици на изтегляне от страната след две десетилетия война. Указите на групата, ограничаващи участието на момичета и жени, повлияха на чуждестранната помощ за страната, чиито граждани са изправени пред най-голямата хуманитарна криза в света.
Талибаните първоначално обещаха по-умерено управление, отколкото по време на първия си престой на власт от 1996 до 2001 г., но започнаха да налагат ограничения за жените и момичетата скоро след поглъщането през 2021 г. На жените вече са забранени работни и обществени места, включително паркове, бани и фитнес зали, а на момичетата е забранено да учат след шести клас.
Талибаните също върнаха стриктното си тълкуване на ислямския закон или шариата, включително публичните екзекуции.
Въпреки призивите на ООН Отунбаева съобщи, че няма промяна в ограниченията, включително забраната през април за афганистански жени, работещи за ООН. Тя нарече забраната нарушение на задълженията на Афганистан като член на ООН "да зачита привилегиите и имунитета на ООН и нейните служители, включително афганистанските жени, които работят за нас".
Отунбаева, бивш президент на Киргизстан, повтори, че всички несъществени афганистански служители, както жени, така и мъже, все още си стоят вкъщи, и тя каза, че ООН е "твърда", че жените национални служители няма да бъдат заменени от мъже, "както някои талибански власти предложиха.
В края на април Съветът за сигурност единодушно одобри резолюция, призоваваща талибаните бързо да отменят все по-суровите ограничения, налагани на жените и момичетата, и осъжда забраната за афганистански жени да работят за ООН, наричайки я "безпрецедентна в историята на Обединените нации" ."
Въз основа на дискусии с много хора в Афганистан, каза Отунбаева, става ясно, че указите на талибаните "са силно непопулярни сред афганистанското население" и струват на управляващите "както вътрешна, така и международна легитимност, като същевременно причиняват страдание на половината от населението им и увреждат техните икономика."
В откровена политическа оценка тя каза на членовете на съвета, че режимът на талибаните "остава изолиран и автократичен", с "неотчетна централна власт" и правителство, съставено изцяло от мъже, почти изцяло от своята пущунска и селска база.
Докато афганистанската икономика "остава стабилна, макар и в ниско равновесие", 58 процента от домакинствата се борят да задоволят основните нужди на семействата си, а ООН продължава да отговаря на нуждите на 20 милиона души, които се нуждаят от помощ, каза още Отунбаева.
Още по темата
![]() |
1 | 2.0974 |
![]() |
1 | 2.30749 |
![]() |
10 | 3.82088 |
![]() |
100 | 4.4813 |
![]() |
1 | 1.73128 |
Последни новини
- 12:58 СДВР разкри подробности за опита за поръчково убийство на Митко Русия и сина му
- 12:49 Патриарх Даниил към папа Лъв XIV: Желая му Божията помощ в неговото служение
- 12:41 Фандъкова: Нека заедно продължим да изграждаме европейска България
- 12:38 Путин: Истината и справедливостта са на наша страна. Слава на народа-победител!
- 12:34 Какви хранителни добавки предпочитат българите през 2025 година?
- 12:26 Разликата във възрастта като ключ към семейното щастие
- 12:18 Баскетболният Черно море поведе с 1:0 над Балкан в полуфиналите на шампионата
- 12:09 Летище Варна стана на 77 години