ЕС и Свят 19.09.2025 19:25 Снимка: ДНЕС+
Талибаните забраниха изучаването на книги, написани от жени
Този ход е част от нова забрана, която включва и премахването на предмети, свързани с правата на човека и сексуалния тормоз
Правителството на талибаните премахна от университетската учебна система в Афганистан книги, написани от жени.
Този ход е част от нова забрана, която включва и премахването на предмети, свързани с правата на човека и сексуалния тормоз, съобщи „Би Би Си“.
Около 140 книги, създадени от жени – включително заглавия като „Безопасност в химическата лаборатория“ – са сред общо 680 труда, определени като „притеснителни“ заради „анти-шериатско съдържание и противоречие с политиките на талибаните“.
Университетите са били допълнително инструктирани, че вече нямат право да преподават 18 дисциплини. Според представител на талибаните те „влизат в противоречие с принципите на шериата и политиката на системата“.
Декретът е поредното ограничение, въведено след завръщането на талибаните на власт преди четири години. Само тази седмица, по заповед на върховния лидер на движението, беше забранен оптичният интернет в поне 10 провинции, като според официалните власти мярката цели да предотврати „неморалност“.
Макар правилата да засягат различни сфери от обществения живот, най-тежко ударени са жените и момичетата. Достъпът им до образование след шести клас остава забранен, а един от последните пътища за по-нататъшна квалификация беше закрит тихомълком в края на 2024 г., когато курсовете по акушерство бяха прекратени.
Сега дори университетските дисциплини, посветени на жените, са станали обект на атака: шест от общо 18-те забранени предмета са именно в тази област. Сред тях са „Пол и развитие“, „Ролята на жените в комуникацията“ и „Социология на жените“.
Правителството на талибаните заявява, че уважава правата на жените, но „в съответствие със своята интерпретация на афганистанската култура и ислямския закон“.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 08:44 Проф. Георги Близнашки: Румен Радев е основната заплаха за демокрацията в България
- 08:37 Татяна Буруджиева: Няма да видим платформа за леви идеи от Румен Радев
- 08:30 Министърът на правосъдието временно отстрани шефа на затвора, поискал освобождаването на Брендо
- 21:49 Хороскоп за вторник, 3 февруари 2026 г.
- 19:44 С нова такса Рим прави опит да ограничи тълпите от туристи, хвърлящи монети във фонтана ди Треви
- 19:36 Украински политолог: Докато Зеленски е на власт, няма да има мир
- 19:28 Далай Лама спечели награда "Грами", последва реакция от Китай
- 19:22 Кандидатите за президент на Украйна на САЩ, Британия и Германия - Буданов, Залужни и Кличко