Тадич: Сърбия иска по-бързо да получи статут на страна кандидат за ЕС

ЕС и Свят 29.09.2008 15:18

Сръбският президент Борис Тадич заяви, че Сърбия иска възможно по-скоро да приложи Споразумението за асоцииране и стабилизация, да получи статут на страна кандидат за членство в ЕС, но в Европа иска да влезе със собствена идентичност, така както направи и Италия.

След разговора с италианския министър на външните работи Франко Фратини Тадич каза, че Сърбия иска да влезе в ЕС със собствена идентичност, като продължи да защитава "своите в Косово по мирен, европейски, законен и дипломатичен начин, а също така да защитава и интересите на своите граждани".

Според Тадич Сърбия е страна с огромен потенциал и иска и други инвестиции от италианските земеделци за сръбското земеделие и договор на Фиат за създаване на смесено предприятие в сръбските заводи на Застава, не са само пожелания и планове, но и истинска възможност.

"И тези които не вярваха, че Фиат ще дойде в Сърбия и, че ще станем кандидати за членство в ЕС, както и това че ще сме в белия списък на Шенген, трябва да знаят, че ще направим всичко това", каза Тадич.

Според сръбския държавен глава днес е голям ден за двустранните отношения и приятелството между Сърбия и Италия, както и за икономическото сътрудничество.

"Франко Фратини е приятел на Сърбия, а Италия е европейска страна от голямо значение за нашата икономика и политическо бъдеще", каза още Тадич. /Танюг - БГНЕС

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355