ЕС и Свят 21.10.2021 12:36 Снимка: ДНЕС+
СЗО: Светът няма да се отърве от COVID и през 2022 г.
Светът няма да може да се отърве от пандемията от коронавирус и през 2022 г., доколкото бедните страни нямат достъп до достатъчно количества ваксини. Прогнозата е на Световната здравна организация (СЗО). Съветникът на организацията Брус Айлвард заявява пред BBC, че развитите страни не изпълняват поетите ангажименти по програмата за предоставяне на препарати за изостаналите региони от света.
Ако в голяма част от света вече са ваксинирани около 40% и повече от жителите, то в Африка е имунизирани едва 5% от населението. По сметките на СЗО само една от седем дози ваксини, обещани на бедните страни, действителни пристига там.
"Ние не се справяме. Нужно е действително да ускорим процеса, в противен случай какво ще се случи? Тогава пандемията със сигурност ще продължи една година повече отколкото трябва", заявява Айлвард.
Международната програма за предоставяне на ваксини Covax планираше до края на годината да отдели 2 млрд. дози от ваксини, до тук тя е разпространила обаче едва 371 млн. дози. Едновременно с това темпът на разпространение на коронавируса в много страни в света продължава да нараства./news.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:47 Хороскоп за петък, 10 април 2026 г.
- 19:36 Москва плаши с взривоопасно отмъщение, ако британски командоси конфискуват кораби на Путин в Ламанша
- 19:28 Георги Марков: Орбан ще спечели с абсолютно мнозинство и ще има много над 100 депутати
- 19:21 Върховният съд на Русия: НПО-то "Мемориал" е екстремистка организация
- 19:14 Сирски, ВСУ: Русия увеличава личния състав на своите безпилотни системи до 165 000 души
- 19:06 ВАС остави без уважение искането на БНБ за прекратяване на делото на Андрей Гюров
- 18:58 Тъкър Карлсън остро: Примирието на Тръмп с Иран е стратегическа загуба
- 18:52 Руски блогъри алармират: ВСУ използват нов опасен дрон за атаки в тила