ЕС и Свят 30.10.2025 11:14 Снимка: ДНЕС+
Специалният пратеник на Путин: Санкциите срещу руски компании ще повишат цените на петрола
Санкциите срещу руски енергийни компании ще ограничат глобалното предлагане на петрол и да повишат цените.
За това предупреди днес специалният пратеник на руския президент за инвестиции и икономическо сътрудничество Кирил Дмитриев на международния форум "Инициатива за бъдещи инвестиции" в Саудитска Арабия, предаде Ройтерс.
Според Дмитриев, който е и ръководител на Руския фонд за преки инвестиции, Русия "не може да бъде изцяло заменена" на петролния пазар, посочва ТАСС.
Делът на сделките в Русия, насочени към износ, които се осъществяват в долари и евро, е спаднал до 18 процента, а сделките в рубли са 40 процента, заяви още Дмитриев, съобщи БТА.
Той също така говори за сътрудничеството между САЩ, Саудитска Арабия и Русия като най-големите световни притежатели на природни ресурси, като изтъкна, че подобно сътрудничество ще направи света по-сигурен.
Миналата седмица Вашингтон наложи санкции на руските енергийни гиганти "Роснефт" и "Лукойл" заради войната в Украйна, малко след като подобна стъпка предприе и Великобритания.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10803 |
GBP
|
1 | 2.22077 |
RON
|
10 | 3.84695 |
TRY
|
100 | 4.00722 |
USD
|
1 | 1.68084 |
Последни новини
- 17:01 Осъждан мъж преби майка си в София
- 16:52 Великобритания санкционира ирански банкер, финансирал Революционната гвардия
- 16:43 ВАС: Стипендия се полага и на студентите в платена форма на обучение
- 16:34 Тръмп за войната в Украйна: Понякога трябва да ги оставиш да се бият
- 16:25 Съветът за съвместно управление реши: 620 евро минимална заплата през 2026 г.
- 16:10 Франция приведе в бойна готовност модифицираната ядрена ракета M51.3
- 16:02 Орбан се среща с Тръмп във Вашингтон за обсъждане на енергийни санкции и мирна инициатива
- 15:54 Ройтерс: В Германия обсъждат как да национализират „Роснефт“