ЕС и Свят 28.01.2026 16:22 Снимка: ДНЕС+
Сирийският лидер Ахмед аш Шараа пристигна в Москва
Преходният президент на Сирия Ахмед аш Шараа пристигна в Москва, предадоха ТАСС и БТА.
Самолетът на сирийския лидер се приземи на московското летище Внуково.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков по-рано заяви, че руският президент Владимир Путин и Аш Шараа ще обсъдят военното присъствие на Русия в Сирия.
По думите на Песков двамата лидери също така ще обсъдят икономическото сътрудничество и обстановката в Близкия изток.
„Ще има руско-сирийски преговори във формат на работен обяд, както и отделна среща между президента и г-н Аш Шараа", каза още говорителят.
Русия беше ключов съюзник на бившия президент на Сирия Башар Асад, който беше свален от власт от ислямистката коалиция на Аш Шараа през декември 2024 г. след продължила повече от десетилетие гражданска война, посочва Ройтерс.
Песков отказа да коментира появилата се в някои медии информация, че новите власти в Сирия водят преговори с Москва за екстрадицията на Асад, който е в изгнание в Русия. „Не коментираме темата за Асад“, заяви той.
„Взаимоотношенията със Сирийската арабска република се развиват активно след смяната на ръководството“, посочи още Песков. Той каза, че въпросът за изтеглянето на руските войски от базата им на летище в Сирия е прерогатив на Министерството на отбраната.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 11:24 19-годишен спечели първата си победа във Формула 1
- 11:20 Проучване: Слабо мотивираните служители струват милиарди на германската икономика
- 11:09 Делян Добрев за "разрива" с Борисов: Политическата ми смърт не е факт, беше стрес тест на системата
- 11:03 Тръмп призна: Със Зеленски преговарям по-трудно, отколкото с Путин
- 10:58 Иран: Ормузкият проток е затворен само за Израел, САЩ и съюзниците им
- 10:48 Работниците от трети страни - колко и откъде?
- 10:37 "Шпигел": Ако международното право вече няма значение, защо тогава помагаме на Украйна?
- 10:26 ЦСКА 1948 шокира Спартак в продължението