
ЕС и Свят 18.07.2025 15:42 Снимка: ДНЕС+
Сирийската армия продължава с избиването на друзите
Най-малко 203 души са били убити в междуетнически сблъсъци между сунитски племена, друзки милиции и сирийски войски в преобладаващо друзкия град Суейда от неделя насам, съобщи във вторник военен наблюдател. По-рано Израел извърши въздушни удари в защита на друзкото малцинство близо до границата си, след като сирийските власти бяха обвинени в извънсъдебни екзекуции на цивилни.
Сирийските власти бяха обвинени във вторник, че са извършили извънсъдебни екзекуции на цивилни в преобладаващо друзката провинция Суейда, където Израел заяви, че е нанесъл удари по правителствени сили в защита на религиозното малцинство.
Дамаск изпрати войски в района след сблъсъци между друзки бойци и бедуински племена, при които загинаха десетки хора. Военният министър на Сирия обяви прекратяване на огъня във вторник в град Суейда, в който правителствените сили навлязоха сутринта.
Жители обаче казаха пред АФП, че това съобщение почти не е имало ефект на терен, като обвиниха правителствените войски и техните съюзници, че вилнеят из друзките квартали.
Министерството на вътрешните работи призна, че сблъсъците са продължили и вечерта.
Сирийският център за наблюдение на човешките права съобщи във вторник, че сирийските правителствени сили и техните съюзници са екзекутирали 21 друзки цивилни в и около град Суейда.
Те са сред най-малко 203-ма убити при насилието от неделя сутринта досега, включително 93-ма служители на силите за сигурност, 71 други друзи и 18 бедуини, според организацията.
По-рано Центърът съобщи, че “сили от министерствата на отбраната и вътрешните работи са извършили полеви екзекуции на 12 цивилни, след като са щурмували къщата за гости на семейство Радуан в град Суейда”.
Сирийски сили са обвинени в „екзекуции“ в друзкия район, докато Израел нанася удари.
Въоръжени групировки, свързани с правителството, са отговорни и за разстрела на трима братя и сестри пред очите на майка им в провинция Суейда, съобщава Сирийският център за наблюдение на човешките права.
Раян Мааруф, главен редактор на новинарския сайт Suwayda 24, заяви, че силите за сигурност са извършили „варварски действия“, като добави, че има множество сигнали за убити цивилни – „десетки… но нямаме точни данни“.
Израелски удари
Докато повечето духовни лидери на друзите първоначално подкрепиха изпращането на правителствени войски след сблъсъците с бедуините, поне една влиятелна фигура призова за въоръжена съпротива и преди това настояваше за „международна закрила“.
Съседен Израел, който също има друска общност, се опитва да се представи като защитник на това малцинство, като същевременно предупреждава сирийското правителство да не поддържа военно присъствие южно от Дамаск – територия, която Израел счита за заплаха за сигурността си.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху и министърът на отбраната Израел Кац обявиха във вторник, че са нанесени удари по „правителствени сили и въоръжение“, предназначени за нападения срещу друзите.
„Действаме, за да попречим на сирийския режим да им навреди и за да гарантираме демилитаризация на района, граничещ с нашата територия“, се казва в тяхно съвместно изявление.
Малко след това израелската армия съобщи, че започва удари по военни превозни средства в района. Сирийските държавни медии също потвърдиха нападенията.
Ислямисткото правителство на Сирия, което в събота изпрати пратеник в Азербайджан за първа среща лице в лице с израелски представител, остро осъди „предателската израелска агресия“ и заяви, че си запазва правото на самозащита.
Атаките са отнели живота на редица служители на силите за сигурност, съобщиха от външното министерство, както и на „няколко невинни цивилни“.
Специалният пратеник на САЩ Том Барак – чиято страна е близък съюзник на Израел и се опитва да възстанови отношенията си със Сирия – определи насилието като „тревожно“.
Вашингтон се стреми към „мирно и приобщаващо решение за друзите, бедуинските племена, сирийското правителство и израелските сили“, добави той.
Манхал Ясер ал-Гор от силите на Министерството на вътрешните работи е бил настанен в местна болница с рани от шрапнели, след като израелски удар е поразил неговия конвой.
„Влизахме в Суейда, за да осигурим безопасността на цивилните и да предотвратим грабежи. Бях на бронирана машина за превоз на личен състав, когато ни удари израелски дрон“, разказва той и добавя, че е имало „много жертви“.
Пълен прекрат на огъня
Министърът на отбраната Мурхаф Абу Касра обяви във вторник малко преди обяд (09:00 GMT) „пълен прекрат на огъня“ в град Суейда след преговори с местни представители.
Междувременно представители на друзи се събраха в дома на ключовия лидер шейх Юсеф Джарбу, за да обсъдят прилагането на примирието, съобщи източник, близък до участниците.
Но във вечерните часове на вторник министерството на вътрешните работи съобщи, че „сблъсъците все още продължават в някои квартали“ и добави, че се полагат усилия „за пълно възстановяване на контрола“.
По-рано постигнатите договорки с местни представители, добави министерството, „бяха бързо нарушени, след като въоръжените престъпни групировки възобновиха атаките, насочени срещу полицията и силите за сигурност“.
Очаква се да бъде наложен полицейски час в опит да бъде овладяно насилието, което избухна между бойци друзи и бедуини през уикенда и оттогава се разпространява из цяла провинция Суейда.
Правителствените сили заявиха, че са се намесили, за да разделят двете страни, но в крайна сметка са поели контрола над няколко друзи райони около Суейда, съобщава кореспондент на AFP.
„Не сме срещу държавата“
Наблюдателният център за правата на човека в Сирия, лидери на друзи и очевидци съобщиха, че правителствените войски са влезли в града придружени от бедуински бойци и са се включили в атаките срещу друзите.
Кореспондент на AFP, който влязъл в Суейда малко след войниците, съобщава за трупове по пустите улици и отделни престрелки.
„Намирам се в центъра на Суейда. Има екзекуции, подпалени къщи и магазини, грабежи и мародерства“, разказва жител на Суейда, укрил се в дома си, пред AFP по телефона.
Ситуацията напомня за предишни случаи на сектантско насилие и подчертава предизвикателствата пред сигурността, пред които е изправен временният лидер Ахмад ал-Шараа, откакто силите му свалиха дългогодишния владетел Башар Асад през декември след близо 14 години гражданска война.
Амал, 46-годишна жителка, каза, че се страхува от повторение на масовите кланета в северозападна Сирия през март, когато бяха убити над 1700 цивилни, предимно алауити, за което бяха обвинени групировки, свързани с правителството.
„Не сме против държавата, но сме против това да предадем оръжието си без да имаме държава, която да третира всички еднакво“, заяви тя.
FRANCE 24 with AFP , DW
Още по темата
![]() |
1 | 2.09785 |
![]() |
1 | 2.26264 |
![]() |
10 | 3.85507 |
![]() |
100 | 4.19305 |
![]() |
1 | 1.68912 |
Последни новини
- 18:17 Огнеборците овладяха пожара край село Горно Спанчево
- 18:09 Българинът, задържан в Гърция за съучастие в убийство, се призна за виновен
- 18:00 WP: Тръмп посъветвал Зеленски Украйна да премине в настъпление
- 17:53 В Индонезия осъдиха бивш министър на търговията на 4 години и половина затвор
- 17:45 Дрогирани шофьори, насилие срещу животни, тероризъм и още в Наказателния кодекс
- 17:37 Католически кардинал и православен патриарх посетиха ударената църква в Газа
- 17:29 Гуцанов с препоръка към хората, които настаняват близки в социални домове
- 17:20 България стана част от Глобалния информационен механизъм за биологичното разнообразие