
Избрано 27.07.2025 19:03 Снимка: ДНЕС+
„Ройтерс“: Новата сирийска власт се съюзява с олигарсите на Асад за контрол над икономиката
Тимур Азхари и Ферас Далати, "Ройтерс"
Сенчест икономически комитет, ръководен от братa на новия сирийски президент Ахмед аш-Шаара и австралиец, обвиняван във финансиране на тероризъм, е овладял активи за над 1,6 милиарда долара и диктува правилата в икономиката на следасадовска Сирия. Това се казва в обширно разследване на Reuters, което разкрива как мрежа от мъже с бойни псевдоними, работещи извън институциите, водят преговори, разпределят активи и пренаписват икономическите закони на страната. Според данните, те заместват старата олигархия на Асад с нов елит, без обществен контрол и със спорна легитимност.
Сирия тайно преобразява икономиката си. Братът на президента е начело.
В седмиците след падането на Дамаск в ръцете на сирийските бунтовници, един влиятелен бизнесмен получава късно през нощта обаждане с покана да се яви пред „шейха“. Адресът му бил познат – сграда, в която често се провеждали рекетирания на бизнесмени като него по времето на икономическата империя на Башар ал-Асад. Но сега градът имал нови господари. С дълга черна брада и пистолет на кръста, шейхът се представил само с бойното си прозвище — Абу Мариам. Вече ръководител на комитет, който преформулира икономиката на Сирия, той задавал въпроси на вежлив арабски с лек австралийски акцент.
„Питаше ме за работата ми, колко пари печелим“, разказва бизнесменът. „Аз просто гледах оръжието му.“
Разследване на Reuters установи, че новото сирийско ръководство тайно преструктурира една икономика, срината от корупция и дългогодишни санкции срещу правителството на Асад, под ръководството на група мъже, чиито самоличности до момента са били прикрити с псевдоними. Мисията на комитета: да дешифрира наследството на икономиката от епохата на Асад и след това да реши какво да се промени и какво да се запази.
Извън обсега на общественото внимание, комитетът е придобил активи на стойност над 1,6 милиарда долара. Тази сума се базира на сведения от хора, запознати със сделките му за придобиване на дялове в бизнеси и изземване на средства в брой, включително поне 1,5 милиарда долара в активи, иззети от трима бизнесмени и фирми от конгломерат, някога контролиран от вътрешния кръг на Асад, като например основния телекомуникационен оператор на страната, оценяван на поне 130 милиона долара.
Мъжът, който наблюдава преструктурирането на сирийската икономика, е Хазем аш-Шаара, по-големият брат на новия президент Ахмед аш-Шаара, установи Reuters. А ръководителят на комитета, известен като Абу Мариам ал-Австралиец, е Ибрахим Сукария – австралиец от ливански произход, включен в списъка на санкционираните лица в родината си заради предполагаемо финансиране на тероризъм. В интернет той се представя като предприемач, който обича крикета и шаурмата.
Сенчестият икономически комитет на Сирия се ръководи от родения в Австралия Ибрахим Сукария, който използва поне два псевдонима: Абу Мариам – бойното му име, и Ибрахим бин Мас’уд – името, под което публикува в социалните мрежи. (Изображение: X/скрийншот)
Новото правителство на Сирия е демонтирало страховития апарат за сигурност на Асад и хората сега могат да говорят по-свободно, отколкото от десетилетия насам. Но съчетанието от роднински връзки и мъже, известни само с бойни имена, които сега управляват икономиката, предизвиква тревога сред множество бизнесмени, дипломати и анализатори. Те се опасяват, че една дворцова олигархия се заменя с друга.
Разследването на Reuters стъпва върху интервюта с над 100 бизнесмени, посредници, политици, дипломати и изследователи, както и на обширна документация – финансови отчети, имейли, протоколи от срещи и нови фирмени регистрации.
Работата на комитета – а дори самото му съществуване – никога не са били обявени от правителството и остават неизвестни за широката сирийска общественост. Само хора, които имат пряк контакт с него, знаят за мандата му – мандат, който потенциално засяга живота и прехраната на всички сирийци, както и бъдещото реинтегриране на страната в световната икономика.
Един член на комитета заяви пред Reuters, че мащабът на корупцията при Асад, изграден върху корпоративни структури, създадени повече за отклоняване на активи, отколкото за генериране на печалба, оставя малко възможности за икономическа реформа. Комитетът може да даде на съд бизнесмени, заподозрени в незаконно забогатяване, както искат мнозина сирийци, да конфискува направо техните компании или да сключи частни сделки с фигури от епохата на Асад, които все още са под международни санкции.
Всички тези опции носят риск от задълбочаване на вътрешното противопоставяне – богати срещу бедни, забогатели при Асад срещу пострадали от режима. Вместо да води съдебни дела или да извършва конфискации, комитетът решава да преговаря – с цел да възстанови така необходимите парични потоци и да установи контрол над икономическите лостове, така че икономиката да функционира без сътресения.
Сирийското правителство, Хазем аш-Шаара и Сукария не са отговорили на многократните запитвания за коментар и не са предоставили отговори на въпросите, свързани с този материал. Президентската канцелария препрати въпросите към Министерството на информацията.
Reuters представи констатациите си в лично заседание миналата седмица пред информационния министър и предаде въпросите си и в писмен вид. Министерството не отговори до публикуването на материала.
Президентът Ахмед аш-Шаара (вляво, с раирана вратовръзка) и брат му Хазем (в костюм, вдясно) по време на визита в Рияд, Саудитска Арабия, през февруари. Това бе първата публична поява на Хазем аш-Шаара след идването на брат му на власт. Снимка: Саудитска пресагенция / предоставена чрез Reuters
В рамките на седем месеца комитетът е водил преговори с най-богатите сирийски магнати, включително и с такива, които са под санкции на САЩ. Според източниците, комитетът е постигнал напредък в поемането на контрола над цяла мрежа от компании, които доскоро са се управлявали директно от двореца на Асад.
Много от бизнесмените, свързани с Асад – включително авиомагнат, санкциониран за връзки с трафик на наркотици и оръжие, и предприемач, обвинен, че е събирал и претопявал метал от опустошени от армията на Асад сирийски градове – са запазили част от печалбите си и са избегнали държавно преследване… срещу определена цена.
Но тази сделка – амнистия срещу парични суми и дялове в компании – крие риск от предизвикване на гняв сред сирийците, които търсят справедливост.
Четирима висши западни дипломати казват, че съсредоточаването на икономическата власт в ръцете на сенчести фигури с неизвестен произход може да попречи на чуждестранните инвестиции и да подкопае доверието към Сирия в процеса ѝ на завръщане към глобалната финансова система.
Член на комитета заяви, че групата се е срещнала с десетки лица – понякога ги оневинява, понякога изисква част от богатството им. В крайна сметка, по думите му, обикновените сирийци ще се възползват, когато компаниите бъдат приватизирани, преобразувани в публично-частни партньорства или национализирани, като приходите отидат в суверенен фонд.
На 9 юли президентът аш-Шаара обяви създаването на суверенен фонд, подчинен на президентството. Трима души, запознати с фонда, казват, че той ще бъде под надзора на брат му.
Същия ден Шаара обяви създаването и на фонд за развитие, ръководен от дългогодишен сътрудник на Хазем. Президентът също така наскоро издаде указ с поправки в закона за инвестициите.
Макар че нито Хазем аш-Шаара, нито Сукария заемат официална длъжност в правителството, Reuters установи, че двамата са редактирали финалния текст на законовите поправки.
Стивън Хайдман, професор по близкоизточни изследвания в колежа Смит (Масачузетс), заяви пред Reuters, че създаването на сирийски суверенен фонд е „преждевременно“. Той критикува зависимостта му от неясни „неактивни активи“ и предупреди, че предоставянето на автономия на управлението на фонда – включително на президента – подкопава отчетността.
Подробностите относно новата, прикрита политика на правителството излизат наяве в момент, когато правителството на САЩ отменя икономически санкции срещу сирийската държава, наложени още в епохата на Асад.
На въпрос за коментар по този материал, представител на Държавния департамент заяви, че президентът Доналд Тръмп отменя санкциите, „за да даде шанс на Сирия да постигне величие“.
„Президентът също така ясно даде да се разбере, че президентът аш-Шаара трябва да се възползва от тази историческа възможност, за да постигне съществен напредък“, заяви официалният представител пред Reuters.
ПЕКАРЯТ В БАНКАТА
Водещата роля на комитета по разшифроването на сирийската икономика се гради върху правомощията, които членовете му вече са имали да управляват пари в Идлиб – хълмистия северен анклав, където групировката Хаят Тахрир аш-Шам (ХТШ) – бившата ислямистка бойна организация, известна по-рано като Фронт ан-Нусра, консолидира властта си под ръководството на Шаара.
Жителите на Идлиб, особено бойците, обичайно използвали псевдоними – включително самият президент аш-Шаара, тогава известен като Абу Мохамад ал-Голани, лидер на ХТШ. ХТШ възникна като сирийски клон на Ал Кайда, и голяма част от света разглеждаше лидерите ѝ като терористи – до момента, в който те свалиха Асад през декември.
След като скъсва с Ал Кайда през 2016 г., ХТШ започва да изгражда собствени финансови и управленски структури, според сирийци, запознати с организацията. През 2018 г. създава петролна компания Watad, която получава изключителни права за внос на горива от Турция, както и собствена банка — Sham Bank.
Зад икономическото навлизане на ХТШ стои Абу Абделрахман, бивш пекар, превърнал се в старши военен командир, разказаха пред Reuters член на комитета и двама висши служители от ХТШ.
Абу Абделрахман, подчертан на снимка, публикувана в профил, свързан с ХТШ в социалните мрежи, е членът на комитета, който според източници на Reuters отговаря за финансите на новото правителство. (Скрийншот чрез Facebook)
Те разказаха, че Абу Абделрахман основал икономическия комитет на Идлиб – първоначално като неформална група от няколко лоялни на Ахмед аш-Шаара мъже. Впоследствие той надградил структурата в институция, обхващаща десетки души – от счетоводители и юристи до преговарящи и силови лица. Тази структура функционира извън формалните държавни институции.
Комитетът бил разделен на икономическо крило, фокусирано върху печалбите (ръководено от Абу Мариам), и финансово крило за управление на средствата, водено от Абу Абделрахман, казват източниците.
Истинското име на Абу Абделрахман е Мустафа Кадид, според трима източници от ХТШ. Двама бивши служители разказаха, че той се настанил на втория етаж в сградата на Централната банка на Сирия още на следващия ден след падането на Дамаск. Кадид не отговорил на искане за коментар, изпратено чрез главния му съветник, който обаче потвърдил получаването на обобщението от Reuters.
Абу Абделрахман вече е известен на някои сирийски служители и банкери като „сенчестия гуверньор“, с право на вето върху решенията на официалния гуверньор, който се намира два етажа над него.
Изправен пред разкритията на Reuters относно икономическото преструктуриране и ролята на Абу Абделрахман, гуверньорът на Централната банка на Сирия, Абдулкадер Хусрие, написа в съобщение:
„Това не е вярно.“ Той не отговори на последвалите молби за пояснение.
Двамата бивши служители заявиха, че всички основни решения изискват одобрението на Абу Абделрахман, когото описват като уравновесен, но с афинитет към концентриране на власт.
„Същото като преди – когато дворецът решаваше всичко“, казва един от тях.
Посетител преди няколко месеца останал смаян, когато му представили Абу Абделрахман – точно както Абу Мариам, и той бил наречен „шейх“.Терминът „шейх“ има религиозно значение, но също така е форма на почетно обръщение.
Сградата на Централната банка на Сирия в Дамаск, заснета с дрон Снимка: REUTERS / Стрингър
Финансовото крило на комитета, който преобразява сирийската икономика, работи оттук, на средния етаж, под ръководството на Абу Абделрахман.
Reuters е установил, че истинското му име е Мустафа Кадид; според двама бивши служители, без негово съгласие не може да се вземе нито едно важно решение.
Истинското име на другия „шейх“, Абу Мариам, е Ибрахим Сукария, установи Reuters. Сукария напуска родния си Бризбейн (Австралия) през 2013 г., само ден преди брат му Ахмед да взриви камион-бомба на сирийски военен контролен пункт, според австралийските прокурори – като така става първият известен австралиец-самоубийствен атентатор в Сирия.
Трети брат, Омар, е осъден през 2016 г. на 4 години и половина затвор в Австралия, след като се признава за виновен по обвинения, че е изпращал десетки хиляди долари на Фронт ан-Нусра.
Тези дейности на братята са описани в документи, подадени от австралийската прокуратура до Върховния съд на страната във връзка с обжалването на присъдата на Омар. Reuters не успя да открие Омар; бившият му адвокат не отговори на запитвания.
Австралийското правителство потвърди, че Ибрахим Сукария остава под санкции, но отказа да коментира дали е наясно с настоящата му роля, позовавайки се на политика за опазване на личните данни и отказ от изявления относно отделни лица.
Министерството на външните работи и търговията на Австралия е санкционирало Ибрахим Сукария, родения в Бризбейн ръководител на новия сирийски икономически комитет, като член на терористична организация заради ролята му в ислямистка група, свалила Асад и сега управляваща страната. (Скрийншот от уебсайта на австралийското външно министерство)
Сукария използва още един псевдоним в социалната мрежа X (бившия Twitter) – Ибрахим бин Мас’уд, според шестима души, които го познават лично. Профилът на Бин Мас’уд го описва като „собственик на бизнес“, „любител на шаурма“ и „фен на крикета“. Акаунтът публикува мнения за последиците от войната в Идлиб и ислямски учения.
Сукария бил изключително състезателен играч по крикет в Австралия, според бивш негов съотборник от младежките години, и все още обсъжда спорта онлайн. Той също така е записвал подкасти на английски език, в които засяга теми като влиянието на Иран в Близкия изток и как мюсюлманите трябва да приемат изненадващото четвърто място на Мароко на Световното първенство по футбол през 2022 г.
Запитвания до Сукария относно ролята му в икономическото преструктуриране на Сирия и другите констатации в разследването – изпратени чрез директно съобщение до профила му в X и до главния му съветник – останаха без отговор.
Хазем аш-Шаара, братът на президента, според неговия профил в LinkedIn, е бивш генерален мениджър на PepsiCo в иракския град Ербил. Двама души, запознати с миналото му, казват, че е бил ключов доставчик на безалкохолни напитки в Идлиб.
PepsiCo не отговори на запитвания дали Хазем е работил в компанията, нито дали е знаела за миналите му дейности или за настоящата му роля.
В днешна Сирия Хазем аш-Шаара ръководи работата на икономическия комитет в рамките на широките си правомощия по въпросите на бизнеса и инвестициите. Той няма официална длъжност в правителството, но се появява до брат си по време на официалната визита в Саудитска Арабия през февруари.
На видео, заснето от саудитската държавна медия, Хазем е първият, който президентът представя на саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман, макар че в официалните съобщения от срещата не е споменат по име.
„МАКИАВЕЛИ“
При пристигането си в Дамаск през декември, комитетът първоначално се настанява в хотел „Фор Сийзънс“, който приютява мисията на ООН в Сирия и чуждестранни дипломати, според служител на хотела и двама сирийци, запознати със случая.
Членовете на комитета, както и други представители на ХТШ, са получили стай и апартаменти безплатно, твърдят двама източници, запознати с уговорката.
Барът на пури с пълна селекция от алкохол в слабо осветеното фоайе на хотела е демонтиран, за да се осигури пространство за шейховете и провеждане на частни срещи, включително преговори по споразумения, казват служители на хотела и други запознати лица.
Компанията „Four Seasons Hotels and Resorts“ заяви, че не управлява хотела в Дамаск от 2019 г.
Именно през същата година правителството на САЩ налага санкции на собственика на хотела, Самер Фоз. Той отказва коментар за този материал.
XO Bar в хотел „Фор Сийзънс“ в Дамаск, заснет на снимка от декември. Според източници, след падането на Асад, барът е бил трансформиран в помещение за преговори на новия икономически комитет. Скрийншот чрез Instagram
Комитетът постепенно се премества в офиси, преди това използвани от влиятелни бизнесмени и икономическия „везир“ на Асад – Ясар Ибрахим, който според сведения се е установил в ОАЕ след свалянето на режима.
Ибрахим не е отговорил на запитвания за коментар.
Членовете на комитета бързо се отказват от идеята да съдят бизнесмените, заподозрени в незаконно забогатяване, защото, по думите на един от тях:
„Щяхме да играем на тяхна територия.“
Въпреки че някои съдии са били отстранени след падането на Асад, мнозина все още заемат длъжности, а новото правителство се опасявало, че може да бъде надхитрено от опитни бизнесмени, които умеят да се възползват от съдебната система, или че няма да има достатъчно доказателства за осъждане при сложни финансови казуси, казват член на комитета и един одитор, участвал в разговорите.
Прякото конфискуване на активи също било отхвърлено – за да не се изплашат бъдещи инвеститори.
Сирия има история на национализации още от времето на краткия съюз с Египет през 1958 г., както и по време на гражданската война, когато правителството на Асад конфискуваше имущество на опозиционери.
Така останал единственият реалистичен вариант: да се сключат сделки с бизнесмените – те да отстъпят активи срещу разрешение да продължат работа в Сирия. А новото правителство щяло да се възползва от експертните им познания.
„Новите управници на Сирия не са Фидел Кастро“, казва банкер, запознат с преговорите. „Много повече приличат на Макиавели.“
И така новото ръководство на Сирия започнало да разплита икономиката от епохата на Асад, която по същество била разделена между двата полюса:
– от една страна, бизнесмени, контролиращи цели сектори срещу комисионни за Асад и приближените му,
– и от друга – корпоративна империя, управлявана за Асад от икономическия магнат Ясар Ибрахим.
Вътрешно тази империя била известна под името:
„Групата“
През 2020 г., с подкрепата на Русия и Иран, Асад изглеждаше като победител във войната.
Към този момент дворецът вече беше изградил мрежа от над 100 компании, наречена Al Ahed, разказва човек, участвал в проекта от самото му начало, както и корпоративни документи. Държавни служители и приближени на Асад делели печалбите от компаниите с техните формални собственици – бизнесмени. Всичко това било под контрола на Ясар Ибрахим.
След падането на Асад, структурата на собствеността става още по-непрозрачна.
Арабската дума „Al Ahed“ може да означава както „Обещание“, така и „Управление“.
Reuters прегледа непубликувана рекламна видеокампания от 2020 г., предназначена за масова публика, в която директно се свързва Асад с Al Ahed и се представя групата като частна компания, помагаща на Сирия да се възстанови от войната.
Видеото започва с въздушни кадри на сирийски град с рухнали сгради и страдащи бежанци, след което, с тържествена музика, преминава към строителни площадки, зелени поля и производствени линии.
Правителството на Асад създава над 100 компании под шапката на Al Ahed, или „Обещанието“.
„Понякога можеш да победиш войната с усмивка – или с някой, който изтрива тъгата от лицето ти“, казва разказвачът, докато се вижда как Башар и Асма Асад бършат сълзите на дете. „Решихме да продължим напред и да създадем нова реалност, която прилича на мечтите ни.“
Слайд от вътрешна презентация, представена пред вътрешния кръг около Асад през 2021 г., показва мрежата от реални компании и кухи дружества, създадени под шапката на Al Ahed за контрол над ключови икономически сектори – телекомуникации, банкиране, недвижими имоти и енергетика.
Когато Дамаск пада на 8 декември, Ясар Ибрахим бяга. Сестра му, Насрин, изразява съжаление за загубата на контрол над „Групата“.
„Нямаме вече никаква връзка с нито една от компаниите. Нека ги управляват, както сметнат за добре“, пише Насрин до свои сътрудници, според съобщение в WhatsApp, видяно от Reuters. Тя не е открита за коментар.
Комитетът се е сдобил с въпросната презентация и я използва като пътна карта за поемане на контрол над активите. Според копие на актуализирания документ, видяно от Reuters, знамето на Асадовата епоха е било заменено с новото.
Рейноуд Лендерс, професор в King’s College London и специалист по политическата икономия на Сирия, казва, че Ибрахим е проникнал във всички основни икономически сектори и може би е контролирал до 30% от общия икономически продукт на страната към 2024 г.
Световната банка оценява брутния вътрешен продукт на Сирия на 6,2 милиарда долара през 2023 г. – около една десета от нивото отпреди войната.
Бивш финансов директор на „Групата“ оценява съвкупната стойност на основните ѝ операции на до 900 милиона долара.
Но тя също така е натрупала и допълнителни активи – като основния сирийски телекомуникационен оператор Syriatel, чрез партньорства, които Асад налагал на олигарси, буквално изяждайки икономиката, докато войната продължавала.
Тези принудителни съюзи включвали:
– Самер Фоз, санкциониран от САЩ олигарх в захарната и имотна индустрия;
– Мохамед Хамшо, мултисекторен магнат;
– братята Мохамад и Хусам Катержи, които ръководели мащабни операции с петрол и зърно.
Мохамед Хамшо, чийто бизнес обхваща множество икономически сектори, е сред олигарсите от ерата на Асад, влезли в преговори с новото правителство. Снимка: REUTERS / Stringer
В началото управлението на финансите на „Групата“ се оказва предизвикателство за новия комитет. Причината? Само един човек – Ахмед Халил, приближен на Ясар Ибрахим, е имал законен достъп до банковите сметки, твърдят трима бивши старши мениджъри на „Групата“.
Според източници, комитетът е предложил на Халил и Ибрахим да се откажат от 80% от империята срещу имунитет, но преговорите се провалили. Нито един от двамата не отговорил на исканията за коментар, нито братята Катержи.
Хамшо отрича да е извършвал каквото и да е неправомерно.
Въпреки че не е получил сътрудничество от Ибрахим, комитетът все пак напредва, като сключва сделки с мениджъри от средно ниво. Един ключов служител от екипа на Ибрахим заяви, че е предал вътрешни данни в замяна на имунитет.
Втори финансов служител от „Групата“, който също е работил с комитета в продължение на месеци, заяви, че поне половината от корпоративната империя от ерата на Асад вече е преминала под контрола на комитета.
Това включва и основния телекомуникационен оператор Syriatel.
Според документ за фирмена регистрация, видян от Reuters, Syriatel вече се контролира от комитета чрез лице, назначено за официален подписващ.
Компанията Syriatel заяви, че част от констатациите на Reuters са неточни, но не предостави обяснение или официален отговор.
Представител на Държавния департамент на САЩ заяви, че санкциите, които остават в сила, имат за цел да насърчат отчетността:
„Широката и трайна стабилност в Сирия ще зависи от напредъка към истинска справедливост и отчетност за злоупотребите, извършени от всички страни през последните 14 години“, каза официалният представител.
НОВА АВИОКОМПАНИЯ?
Някои от най-големите компании от „Групата“ са възобновили дейност под нови имена, твърдят трима източници, запознати със случая, както и документ, прегледан от Reuters.
Това включва Cham Wings – единствената частна авиокомпания на Сирия.
Превозвачът е преобразуван в нова фирма, наречена Fly Cham, в резултат на споразумение със собственика Иссам Шамут, според трима висши авиационни източници, служител на Cham Wings и фирмен регистър, видян от Reuters.
Cham Wings и самият Шамут са санкционирани от САЩ и Европейския съюз за предполагаемо участие в:
– превоз на наемници до Либия,
– транспортиране на нелегални мигранти до Беларус,
– превоз на оръжия и трафик на наркотика Каптагон.
В замяна на имунитет от държавно преследване, Шамут се е съгласил да:
– предаде 45% от авиокомпанията,
– плати 50 милиона долара,
– и предаде два самолета на държавната Syrian Air, твърдят авиационните източници.
Останалите три самолета – всички Airbus A320 – са пребоядисани в цветовете на Fly Cham, но са запазили оригиналните си регистрационни номера по опашките.
Шамут е запазил друг свой бизнес – автомобилния дистрибутор Shammout Auto, казват източниците.
Говорител на Cham Wings отказа коментар. Представител на Fly Cham заяви: „Cham Wings е закрита. Fly Cham е напълно нова компания.“ В последващо изявление бе предложено Reuters да се обърне директно към комитета.
Самех Ораби, генерален директор на Syrian Air, казал пред държавната агенция SANA през май, че два нови самолета ще се присъединят към националната флотилия, но не уточнил повече.
Самолет Airbus A320 на Cham Wings с опашен номер YK-BAG е забелязан дни по-късно в цветовете на Syrian Air.
ПРЕТОПЕНИ ГРАДОВЕ
Някои от най-влиятелните сирийски олигарси също са сключили споразумения с новите власти.
Самер Фоз, санкциониран от САЩ през 2019 г. за предполагаемо облагодетелстване от военната реконструкция на Сирия, предал около 80% от търговските си активи, оценени на между 800 милиона и 1 милиард долара, според човек, запознат със сделката.
Тя включвала:
– една от най-големите захарни рафинерии в Близкия изток,
– завод за претопяване на желязо,
– и други фабрики.
Мохамед Хамшо, чийто семеен бизнес включва производство на кабели, металургия, електроника и филмови студия, предал около 80% от активите си, оценени на над 640 милиона долара, твърдят трима души, близки до преговорите.
Той е запазил около 150 милиона долара, а членове на семейството му са задържали собствените си компании, казват източниците.
Като част от сделката, Хамшо е предал и печеливш завод за обработка на стомана, който по-рано частично е бил поет от „Групата“.
Хамшо е обвиняван от сирийската опозиция, правозащитници и други бизнесмени, че е използвал този завод за претопяване на метал от разрушени квартали, унищожени от силите на Асад.
Според Министерството на финансите на САЩ, той се е обогатявал благодарение на връзки с правителството и като поставено лице на братa на Асад – Махер, командир на Четвърта дивизия на сирийската армия.
Западните правителства свързват Четвърта дивизия с незаконното производство и трафик на Каптагон – амфетаминоподобен наркотик.
Хамшо се е завърнал в Сирия през януари и живее под държавна охрана в пентхаус апартамент в елитния дамаски квартал Малки. Журналисти на Reuters многократно са засичали въоръжени униформени охранители на входа му.
Надеждите бяха големи, че падането на Асад ще отвори ново начало за Сирия, но трудности се трупат за правителството на Ахмед аш-Шаара – най-скорошната от тях е кръвопролитие в предимно друзкия юг на страната.
Амр Салем, бивш министър на търговията и съветник на Асад, заяви, че прагматичният подход на новото правителство би могъл да е от полза за една разрушена държава, но липсата на прозрачност и ясни критерии за споразуменията крие риск от нови злоупотреби с власт.
„На мен също ми предложиха да сключа сделка, но отказах, защото не съм направил нищо нередно“, казва той пред Reuters.
Тези сделки ядосват много сирийци, които искат да видят видни фигури от ерата на Асад зад решетките.
През юни се провеждат две малки протестни демонстрации.
„Обидно е за сирийците. Има недоволство на улицата от завръщането на бизнесмени, свързани с Асад, или на всеки, който е работил ръка за ръка с него“, казва Абдел Хамид ал-Асаф, активист, участвал в протестите срещу завръщането на Хамшо.
Свързан от Reuters за коментар, Хамшо потвърди, че е водил разговори с комитета, но отказа да коментира повече, докато не бъде обявено официално споразумение.
„Насърчавам бизнес лидерите и инвеститорите да гледат към Сирия“, заяви той. „Страната възприема пазарна икономика и предлага плодородна почва за разнообразни и обещаващи инвестиционни възможности.“
Сирия започна да събира инвестиционни ангажименти с бързи темпове. Министърът на инвестициите на Саудитска Арабия води делегация от бизнесмени на двудневна инвестиционна конференция, започнала на 23 юли, с до 6 милиарда долара потенциални сделки в ключови икономически сектори.
С приключването на някои споразумения, някои членове на комитета вече заемат публични длъжности. Поне двама са назначени в официална комисия, създадена от президента Шаара през май, която да управлява част от придобитите чрез споразумения активи.
Член на комитета заяви, че това е част от стратегията за легитимиране на работата, извършвана досега в сянка:
„Това е пълна преопаковка – отвътре и отвън.“
Използването на почетната титла „шейх“ от страна на членовете постепенно се заменя с арабския еквивалент на „господин“.
Срещите и телефонните разговори все още се случват в късните часове на нощта, но документите вече се обработват в рамките на работния ден.
Членовете на комитета също са получили указание да носят костюми вместо дрехи тип „хаки“ или небрежно облекло и им е наредено да не показват пистолетите си.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09336 |
![]() |
1 | 2.24421 |
![]() |
10 | 3.85712 |
![]() |
100 | 4.11361 |
![]() |
1 | 1.66823 |
Последни новини
- 19:34 Първи камиони с хуманитарна помощ за ивицата Газа достигнаха през Египет до граничния пункт "Рафах"
- 19:24 Рубио предупреди, че търпението на Тръмп към Путин се изчерпва
- 19:13 "Ликвидираните" руски щурмови групи превзеха северозападните покрайнини на Купянск
- 19:03 „Ройтерс“: Новата сирийска власт се съюзява с олигарсите на Асад за контрол над икономиката
- 18:52 „Тя вече е в Дубай, а аз още съм в задръстване“
- 18:41 Александър Дугин: Новият "Генерал Армагедон" - Русия отново уплаши Запада
- 18:30 Туск: Европа и Полша трябва са готови за голям конфликт с Русия до 2027 г.
- 18:20 САЩ срещу Китай: В Съвета за сигурност на ООН избухна скандал за Украйна