ЕС и Свят 10.06.2024 13:50 Снимка: ДНЕС+
Швейцарците подкрепиха на референдум плана за разширяване на ВЕИ
В Швейцария е неделя се проведе референдум за изграждането и разширяването на 16 топлоелектрически централи и други обекти за производство на възобновяема енергия, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Ще бъдат построени и големи слънчеви и вятърни електроцентрали съгласно плана на правителството да увеличи вътрешното производство на електричество.
Според противниците на новия Закон за електроснабдяването, той ще има негативни екологични последици. За да се разчистят територии за поставянето на вятърни турбини, ще трябва да се изсекат горски масиви, слънчевите панели ще обезобразят планинския пейзаж, а в районите на тецовете ще има наводнения, смятат опонентите на правителствения план.
В момента Швейцария разчита изключително много на ядрените си централи, които произвеждат 36% от електроенергията в страната, но те няма да бъдат закривани, ако покриват критериите за безопасност.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10033 |
GBP
|
1 | 2.21976 |
RON
|
10 | 3.8459 |
TRY
|
100 | 4.00779 |
USD
|
1 | 1.69175 |
Последни новини
- 19:30 CNN: Китай бързо разширява производството на ракети, докато САЩ се борят с проблеми с доставките
- 19:23 Легендата Де Роси отново е треньор в Серия "А"
- 19:15 Бургас стартира курс за екскурзоводи с 15 участници
- 19:07 Производители от Пловдив, Варна и Сливен отличени в конкурса „Най-добра българска фирма на годината“
- 19:00 Кафето – енергия, концентрация и ползи за здравето
- 18:52 Wall Street Journal: Русия е на път да постигне първата голяма победа след превземането на Бахмут
- 18:44 Внукът на цар Симеон II заминава за Шаолин след парад като гвардеец в Елин Пелин
- 18:36 Кремъл: Законните интереси на "Лукойл" трябва да бъдат зачитани