Шефът на Пентагона Хегсет поиска най-висшия офицер на Сухопътните сили ген. Р. Джордж да се оттегли

ЕС и Свят 03.04.2026 11:13 Снимка: ДНЕС+

Шефът на Пентагона Хегсет поиска най-висшия офицер на Сухопътните сили ген. Р. Джордж да се оттегли

Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет поиска от началника на Генералния щаб на Сухопътните сили генерал Ранди Джордж да се оттегли, предаде Асошиейтед прес.

Агенцията отбелязва, че Министерството на отбраната не посочва причини за оттеглянето, искано на фона на водената от САЩ война срещу Иран.

Генерал Ранди Джордж „ще се пенсионира от поста си на 41-ви началник на щаба на Сухопътните сили, считано от момента на незабавното му напускане“, заяви Шон Парнел, говорител на Пентагона.

Ген. Джордж заема поста началник на щаба на армията, който обикновено се изпълнява четири години, от август 2023 г. по време на администрацията на Байдън.

Оттеглянето на Джордж е само последното от над десет отстранявания от поста на висши генерали и адмирали от Хегсет, откакто той встъпи в длъжност миналата година.

Джордж е завършил Военната академия „Уест Пойнт“ и е офицер от пехотата, служил в Първата война в Персийския залив, както и в Ирак и Афганистан. Той е бил и висш военен съветник на министъра на отбраната Лойд Остин от 2021 до 2022 г. по време на администрацията на Байдън, преди да поеме висши ръководни позиции в Сухопътните сили.

Още по темата

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355