САЩ: Войските на Кадафи вземат виагра и изнасилват

ЕС и Свят 29.04.2011 15:33

Лоялните на Муамар Кадафи войски извършват все повече актове на сексуално насилие, а на някои е бил изписан медикаментът срещу импотентност виагра. Това заяви представителят на САЩ в ООН Сюзън Райс пред Съвета за сигурност, съобщиха дипломати, цитирани от Ройтерс.

Няколко дипломати, които присъствали на заседанието на Съвета за сигурност при закрити врата за Либия заявиха, че американската посланичка Сюзън Райс е повдигнала въпроса за виаграта в контекста на зачестилите информации за сексуално насилие от страна на войските на Кадафи. "Райс повдигна този въпрос на срещата, но никой не реагира", каза дипломат, пожелал анонимност. Обвинението бе повдигнато за първи път от британски вестник.

Дипломати казаха, че ако информацията за изписване на виагра е вярна, това би означавало, че войниците на Кадафи са окуражавани от командирите си да изнасилват, за да тероризират населението в райони, които подкрепят бунтовниците, пише БТА. Това се смята за военно престъпление.

Няколко дипломати обаче отбелязаха, че Райс не е предоставила доказателство за твърдението си. Според тях то било направено с цел да убеди скептици, че конфликтът в Либия не е просто обикновена гражданска война, а много битка, в която Кадафи не се страхува да нареди на войските си да извършват противни деяния.

Изявлението на Райс било предимно насочено към страни като Индия, Русия и Китай, които се съмняват все повече в ефективността на водените от НАТО въздушни удари. Според тези държави операцията е превърнала конфликта в продължителна гражданска война, която ще доведе до много жертви сред цивилното население. /БТА

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355