ЕС и Свят 03.11.2021 19:45 Снимка: ДНЕС+
САЩ сложиха в черния списък доставящата шпионски софтуер израелска компания NSO Group
САЩ поставиха в черния списък израелската компания NSO Group за "дейности, които противоречат на националната сигурност или външнополитическите интереси на САЩ", съобщава "Ройтерс".
Израелската фирма Candiru също е добавена към черния списък на Министерството на търговията на САЩ.
Министерството уточни, че действията му са "базирани на доказателства, че тези субекти са разработвали и доставяли шпионски софтуер на чужди правителства, които са използвали тези инструменти злонамерено да удрят държавни служители, журналисти, бизнесмени, активисти, учени и служители на посолства".
"Тези инструменти също така дадоха възможност на чуждестранни правителства да провеждат транснационална репресия, което е практика на авторитарни правителства, таргетиращи дисиденти, журналисти и активисти извън техните суверенни граници, за да заглушат несъгласието. Подобни практики застрашават базирания на правила международен ред", изтъкват още от американското търговско министерство.
"САЩ са ангажирани да използват агресивно контрола върху износа да държат отговорни компании, които разработват, търгуват или използват технологии за извършване на злонамерени дейности, които застрашават киберсигурността на членове на гражданското общество, дисиденти, държавни служители и организации тук и в чужбина", изтъкна министърът на търговията на САЩ Джина М. Раймондо.
NSO Group многократно попада в медиите по света през последните години с твърдения, че нейният мощен софтуер за хакване на телефони е бил използван за злоупотреба с правата на човека. NSO group е най-голямата фирма за кибершпионаж в Израел, оценена на над 1 млрд. долара.
NSO разработи Pegasus, инструмент, който може да включва камерата или микрофона на телефона и да събира неговите данни.
Компанията беше в центъра на буря през юли, станала известна като аферата Pegasus, след като в медиите изтече списък с около 50 000 потенциални цели за следене по целия свят.
NSO беше обвинена в продажба на шпионски софтуер на правителствата на Азербайджан, Бахрейн, Казахстан, Мексико, Мароко, Руанда, Саудитска Арабия, Унгария, Индия и Обединените арабски емирства, които са го използвали, за да хакват телефоните на дисиденти, журналисти и правозащитници.
НСО настоява, че софтуерът ѝ е бил предназначен само за борба с тероризма и други престъпления, а съобщаваният списък с цели за удряне не бил свързан с компанията.
Candiru е друга фирма, за която се твърди, че е специализирана в хакване на компютри и е разработила инструменти, използвани за следене на правозащитници и други по света. /news.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 17:12 В по-малко от 10% от аптеките има проблем с отпускането на лекарства
- 17:03 Русия изпрати подводница и военни кораби, за да придружат руски танкер във водите на Венецуела
- 16:54 Пекин забрани на двама тайвански министри да влизат в Китай
- 16:45 Сметната палата се похвали с наплив от желаещи да работят в одитната институция
- 16:36 Младежите на БСП настояват за бърз конгрес и ново лидерство
- 16:27 Касите на БНБ ще обменят евро на физически лица в съботите до края на месеца
- 16:18 Китайските частни рафинерии търсят алтернативи на венецуелския петрол
- 16:09 ООН обвини Израел в "апартейд" на Западния бряг