ЕС и Свят 02.07.2026 16:42 Снимка: ДНЕС+
САЩ отказаха да удължат търговското споразумение с Канада и Мексико
Зад отказа се крие желание за връщане на работни места на американска територия
Правителството на САЩ отказва да удължи в сегашния му вид Споразумението между САЩ, Мексико и Канада (USMCA), с което започва десетгодишният период до изтичането му през 2036 година. Това съобщи търговският представител на САЩ Джеймисън Гриър, цитиран от Ройтерс.
Според него администрацията във Вашингтон настоява за промени в споразумението, които да върнат производствени работни места в САЩ и да намалят търговския дефицит.
Споразумението ще остане в сила още десет години и ще бъде подлагано на ежегоден преглед. То може да бъде удължено с още 16 години, ако трите държави постигнат съгласие по предложените промени.
Следващият кръг от преговорите между САЩ и Мексико е планиран за седмицата, започваща на 20 юли, предаде БТА.
Президентът на Мексико Клаудия Шейнбаум заяви, че решението не представлява краен срок и подчерта, че сътрудничеството между трите държави ще продължи.
Канадският министър на международната търговия Доминик Леблан посочи, че споразумението остава в сила до 2036 г. и че правителството му ще продължи да търси решение на търговските спорове със САЩ, включително по митата върху стоманата, алуминия, автомобилите и дървения материал.
През последните месеци администрацията на президента Доналд Тръмп наложи 25-процентни мита върху автомобилите от Канада и Мексико и 50-процентни мита върху металите. В хода на преговорите Вашингтон настоява автомобилите, произведени в Северна Америка, да съдържат поне 50 на сто компоненти, произведени в САЩ.
Търговското споразумение влезе в сила през 2020 г. по време на първия мандат на президента Доналд Тръмп, заменяйки Северноамериканското споразумение за свободна търговия (NAFTA). При подписването му Тръмп го определи като "най-доброто споразумение, което някога сме сключвали".
Преди месец пък Канада и Мексико съобщиха, че са предложили на САЩ да подновят за още 16 години споразумението, чиято полезност сега е поставяна под въпрос от президента Тръмп. Той постоянно повтаря, че договорът носи малко ползи за САЩ, като нееднократно заплашва страната да се оттегли от него.
Според Тръмп американската икономика не се нуждае от това, което произвежда Канада, а на Световния икономически форум в Давос дори заяви, че "Канада живее благодарение на САЩ".
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 17:46 Тейлър Суифт и Травис Келси ще се оженят в "Медисън скуеър гардън" тази вечер
- 17:38 12-месечно бебе пострада при катастрофа в Русе
- 17:31 Най-чистото село в Азия въвежда неделна забрана за туристи
- 17:23 Белгийското измъкване постави рекорд за най-късен гол на Мондиал
- 17:14 Европейската индустрия за чипове е изправена пред "мрачно бъдеще"
- 17:07 Актьорът Дани Глоувър обяви, че страда от болестта на Алцхаймер
- 16:58 Откриха селище от епохата на хиксосите в източната делта на Нил
- 16:50 Психично болен от десетилетие живее в поликлиника в центъра на София