Русия няма да изнася нефт през Украйна и Беларус

ЕС и Свят 11.11.2010 17:40

Русия се отказва от транзит на нефт през територията на Украйна и Беларус, пише електронното издание Нюз.Ру.

Русия използваше активно маршрутите „Броди-Одеса" и „Броди-Южни", когато изпитваше недостиг на експортни мощности.

Руската компания „Транснефт" е заявила, че вече не се нуждае от нефтопроводите. От настъпващата 2011 година Русия ще транспортира нефт по алтернативни направления извън Украйна и Беларус.

Вицепрезидентът на „Транснефт" Михаил Арустамов посочи, че се въвежда в експлоатация тръбопроводът „Източен Сибир - Тих океан", с което дефицитът се съкращава.

Магистралният нефтопровод „Одеса-Броди" е построен през 2001 година за транспортиране на каспийски нефт. От май 2010 година обаче нефт по това направление не се транспортира с аргумента, че е неизгодно. /news.bg

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355