ЕС и Свят 24.03.2022 12:01 Снимка: ДНЕС+
Русия уверена, че Европа не може да се откаже скоро от нейния газ
Европа няма да може да намери заместител на руския газ през следващите пет години.
В това е уверен вицепремиерът на Русия Александър Новак в изказването си пред Russia 1.
"Преценете сами: що се отнася до газовата индустрия, ние доставяме около 200 милиарда кубически метра газ, докато Европа потребява 500 милиарда кубически метра - почти 60%. Определено няма нищо, което да го замени след една, три или пет години", коментира Новак.
Той все пак добавя, че "всичко може да се случи в този живот", но пълното отхвърляне на руската енергия от страна на Европа е "някакъв апокалиптичен сценарий".
Няколко въпроса стоят в момента пред Европа по отношение на руския газ. Първият, който възникна вчера и свързан с това как да се заплатят настоящите доставки на природен газ, след като вчера руският президент Владимир Путин обяви, че те ще трябва да се извършват само в рубли. Това е стъпка от страна на Москва за заобикаляне на санкциите, наложени от западните страни на Централната банка на Русия.
От друга страна Европейската комисия обяви, че предприема стъпки в няколко посоки - първо за общи договори за закупуване на природен газ на ниво ЕС, и второ, за постепенно откъсване от зависимостта на Европа от руски ресурси./news.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 09:29 Появи се снимка на телата на тримата загинали в хижа "Петрохан"
- 09:20 Енрико Лета предлага радикален рестарт на ЕС: Общият пазар като инструмент на суверенитета
- 09:10 Марко Рубио предупреди Европа за новата ера в геополитиката преди голямата си реч в Мюнхен
- 09:01 Кадри от камера в столична детска градина изтекоха в интернет
- 08:52 Румен Христов: Румен Радев е основният ни опонент на тези избори, борим се за първо място
- 08:41 Желязков в Мюнхен: Изграждаме отбранителния капацитет на България в партньорство с водещи страни
- 08:35 Служебен кабинет “Гюров”: Вицепремиер Бъчварова, военен министър - Ноев, външен - Нейнски
- 08:31 Йотова от Мюнхен: Най-вероятно ще издам указа за назначаване на служебния кабинет на 19 февруари