Русия: НАТО върви към безконтролна милитаризация и умишлено ни представя като дявол от ада

ЕС и Свят 24.06.2025 18:35 Снимка: ДНЕС+

Русия: НАТО върви към безконтролна милитаризация и умишлено ни представя като дявол от ада

Песков критикува идеята държавите членки да заделят 5% от БВП за отбрана

Русия обвини НАТО, че върви към "безконтролна милитаризация" и умишлено представя Москва като "дявол от ада", за да оправдае увеличаването на разходите за отбрана на страните членки на алианса, съобщи Ройтерс. 

Лидери от НАТО, които започват днес среща на върха в Нидерландия, заявиха, че ако Русия не бъде спряна в Украйна, тя може да нападне страна от НАТО през следващите години. Москва категорично отрича подобни намерения.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обаче заяви, че няма смисъл да се опитват да убедят НАТО в това. Според него НАТО демонизира Русия, за да поддържа атмосфера на конфронтация и да оправдае високите си разходи за отбрана. 

"НАТО не е инструмент за мир и стабилност, а за конфронтация", заяви Песков. Той критикува идеята, подкрепяна от президента Доналд Тръмп, държавите членки да заделят 5% от БВП за отбрана. По думите му, за да прокара тази цел, НАТО се нуждае от "демонична заплаха" като роля, в която се опитва да вкара Русия.

"За тях е нужно чудовище, дявол от ада, и според тях Русия пасва идеално на тази роля", каза той.

НАТО твърди, че оценката му за Русия е основана на действията на Москва, включително на войната в Украйна. Срещата на върха на НАТО цели да покаже, че алиансът е единен въпреки критиките на Тръмп и решен да модернизира отбраната си като възпиращ фактор срещу Русия.

CHF CHF 1 2.08355
GBP GBP 1 2.29369
RON RON 10 3.87393
TRY TRY 100 4.25101
USD USD 1 1.68504