
ЕС и Свят 11.06.2025 19:17 Снимка: ДНЕС+
Румънският парламент прие закон, според който Денят на победата ще се празнува на 8 май
Камарата на депутатите на румънския парламент прие днес проектозакон, според който Денят на победата на коалицията на Съюзниците във Втората световна война ще се отбелязва на 8 май, съобщава телевизия Диджи 24.
Страните от бившата сфера на влияние на Съветския съюз, включително Румъния, отбелязват Деня на победата над нацистка Германия на 9 май, а след днешното решение Румъния вече ще чества този празник заедно със западните държави, отбелязва телевизията.
Проектозаконът беше приет с 270 гласа "за", един "против" и 19 въздържали се в долната камара на парламента, която е решаващият орган в този случай.
В мотивите на проекта се отбелязва, че съществува объркване между датата, приета от историците и западните съюзници - 8 май, и датата 9 май, наложена от Сталин и СССР в социалистическия лагер.
"Инициативата носи законодателно изясняване на честването на този исторически момент. Мнозинството от западните страни - Великобритания, Франция, Словакия, Чехия, Норвегия, балтийските държави, Германия, празнуват победата на 8 май (…) За разлика от тях държавите от бившата съветска сфера на влияние, като Армения, България, (…) Молдова, както и Руската федерация, избират датата 9 май, за да отбележат събитието", се посочва в мотивацията.
Според вносителите "инициативата коригира историческото двусмислие, което насърчаваше през комунистическия период честването на 9 май по съветския модел".
Още по темата
![]() |
1 | 2.07471 |
![]() |
1 | 2.29074 |
![]() |
10 | 3.88988 |
![]() |
100 | 4.28956 |
![]() |
1 | 1.68693 |
Последни новини
- 20:58 Хороскоп за петък, 13 юни 2025 г.
- 19:35 Подкрепяна от Китай милиция осигурява контрол върху нови мини за редкоземни метали в Мианмар
- 19:28 Доц. Борислав Цеков: Времето за провеждане на референдум за еврото е отминало безвъзвратно
- 19:22 Христо Ковачки: Плащам си данъците и ще съдействам на проверяващите органи
- 19:14 Ивайло Мирчев: Екотаксите скачат с 1000%, ще има сериозно поскъпване на бялата и черна техника
- 19:07 Виктор Орбан: Украйна не може да се присъедини към ЕС, това би означавало края на ЕС
- 19:00 Електрохолд инвестира над 10 млн. лв. в модернизация на услугите
- 18:57 Кмет в сянка в Столична община? Общински съветник от ГЕРБ пита защо експерт ръководи администрацията