Reuters: Доставките на американски ракети Tomahawk за Украйна са малко вероятни

ЕС и Свят 03.10.2025 15:56 Снимка: ДНЕС+

Reuters: Доставките на американски ракети Tomahawk за Украйна са малко вероятни

Британската агенция Reuters определя доставките на ракети с голям обсег Tomahawk за Украйна като "малко вероятни", тъй като "наличните запаси от тези ракети са предназначени за ВМС на САЩ и други цели". Британската агенция се позовава на източници в администрацията на Доналд Тръмп и експерти, уточнява "Фокус".

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Венс заяви в неделя, че Вашингтон разглежда молбата на Украйна за предоставяне на ракети Tomahawk с голям обсег, които могат да поразят дълбоко в Русия, включително и Москва.

Освен това медиите съобщиха, че САЩ ще предоставят на Украйна разузнавателни данни за обекти на енергийната инфраструктура в дълбочина на Русия.

Въпреки това американски служител и източници, запознати с въпросите на подготовката и доставката на ракети Tomahawk, поставят под съмнение целесъобразността на предоставянето на дозвукови крилати ракети с обсег на полета 2500 км.

В същото време американският служител е предположил, че на Киев могат да бъдат доставени други варианти с по-малък обсег на действие.

Той е отбелязал, че САЩ могат да разгледат възможността да позволят на европейските си съюзници да закупят друго оръжие с голям обсег и да го доставят на Украйна, но Tomahawk едва ли ще бъде сред тях.

В публикацията се припомня, че през последните седмици президентът на САЩ Доналд Тръмп рязко промени реториката си по отношение на войната в Украйна, като заяви, че Киев може да си върне всички територии, завзети от Русия, и нарече руската армия "хартиен тигър".

Изданието добавя, че "решението на САЩ да помогне на Украйна да нанесе удари по руската енергийна инфраструктура изглежда е един от конкретните резултати от новата позиция".

CHF CHF 1 2.0918
GBP GBP 1 2.24267
RON RON 10 3.84854
TRY TRY 100 3.99902
USD USD 1 1.66397