Путин: СССР беше "Велика Русия"

ЕС и Свят 17.11.2011 18:38

Руският премиер Владимир Путин заяви, че СССР бил "Велика Русия" и обвини последния му президент Михаил Горбачов, че се е отказал от властта през 1991 г. в навечерието на планираното подписване на договор с Беларус и Казахстан за нов съюз.

На среща в Кремъл с бивши военни и пенсионери Путин говори за чувствата си при падането на комунистическия режим, 20-годишнината, от което се навършва този декември. "Бях отишъл да поправя едно колело и някакви хора ме попитаха: "ти за СССР ли си или за Русия?", разказа Путин. Русия, подобно на останалите републики в Съветския съюз, оспорваха върховната власт на Горбачов.

"Попитах ги: "има ли някаква разлика? Нарича се по различен начин, но в действителност това е Русия, Велика Русия", заяви Путин, известен с цветистите изрази, които използва, говорейки на тази тема. "Толкова ги бяха лъгали, че хората бяха престанали да разбират какво се случва..., обещаваха им, че утре ще заживеят като в Париж или Лондон", допълни Путин и определи деня на разпадането на СССР като "най-голямата геополитическа катастрофа на миналия век".

"На 21 декември 1991 г. Горбачов подписа отказа си от властта. В историята на страната е имало само два толкова тежки момента - когато върховната власт се отказа от прерогативите си и отговорностите си за случващото се в страната - царят си тръгна и веднага започнаха ужасните, кървави събития, и 1991 г.", заяви Путин. /АФП-БГНЕС

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355