Путин: СССР беше "Велика Русия"
ЕС и Свят 17.11.2011 18:38
Руският премиер Владимир Путин заяви, че СССР бил "Велика Русия" и обвини последния му президент Михаил Горбачов, че се е отказал от властта през 1991 г. в навечерието на планираното подписване на договор с Беларус и Казахстан за нов съюз.
На среща в Кремъл с бивши военни и пенсионери Путин говори за чувствата си при падането на комунистическия режим, 20-годишнината, от което се навършва този декември. "Бях отишъл да поправя едно колело и някакви хора ме попитаха: "ти за СССР ли си или за Русия?", разказа Путин. Русия, подобно на останалите републики в Съветския съюз, оспорваха върховната власт на Горбачов.
"Попитах ги: "има ли някаква разлика? Нарича се по различен начин, но в действителност това е Русия, Велика Русия", заяви Путин, известен с цветистите изрази, които използва, говорейки на тази тема. "Толкова ги бяха лъгали, че хората бяха престанали да разбират какво се случва..., обещаваха им, че утре ще заживеят като в Париж или Лондон", допълни Путин и определи деня на разпадането на СССР като "най-голямата геополитическа катастрофа на миналия век".
"На 21 декември 1991 г. Горбачов подписа отказа си от властта. В историята на страната е имало само два толкова тежки момента - когато върховната власт се отказа от прерогативите си и отговорностите си за случващото се в страната - царят си тръгна и веднага започнаха ужасните, кървави събития, и 1991 г.", заяви Путин. /АФП-БГНЕС
На среща в Кремъл с бивши военни и пенсионери Путин говори за чувствата си при падането на комунистическия режим, 20-годишнината, от което се навършва този декември. "Бях отишъл да поправя едно колело и някакви хора ме попитаха: "ти за СССР ли си или за Русия?", разказа Путин. Русия, подобно на останалите републики в Съветския съюз, оспорваха върховната власт на Горбачов.
"Попитах ги: "има ли някаква разлика? Нарича се по различен начин, но в действителност това е Русия, Велика Русия", заяви Путин, известен с цветистите изрази, които използва, говорейки на тази тема. "Толкова ги бяха лъгали, че хората бяха престанали да разбират какво се случва..., обещаваха им, че утре ще заживеят като в Париж или Лондон", допълни Путин и определи деня на разпадането на СССР като "най-голямата геополитическа катастрофа на миналия век".
"На 21 декември 1991 г. Горбачов подписа отказа си от властта. В историята на страната е имало само два толкова тежки момента - когато върховната власт се отказа от прерогативите си и отговорностите си за случващото се в страната - царят си тръгна и веднага започнаха ужасните, кървави събития, и 1991 г.", заяви Путин. /АФП-БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:40 Хороскоп за неделя, 28 юни 2028 г.
- 19:35 Водачът на "Хизбула": Против съм споразумението между Израел и Ливан
- 19:24 Около 7 млн. души са засегнати от земетресението във Венецуела
- 19:14 Катастрофа на Макс Верстапен прати Джордж Ръсел на първа позиция в Австрия
- 19:03 Румен Радев: Предстои ми среща с Александър Вучич
- 18:52 Част от американските военни самолети отлетяха от столичното летище, останалите – до дни
- 18:41 Василев: Как пък веднъж не направиха "техническа грешка" да дадат повече пари за майчински и детски
- 18:30 Опустошителна буря остави хиляди на тъмно в Нова Зеландия (ВИДЕО)