Путин: САЩ извличат изгода от монопола на долара
ЕС и Свят 12.10.2011 09:14
Руският премиер Владимир Путин смята, че САЩ извличат едностранна изгода от монополното положение на долара като световна валута. В интервю за китайските медии Путин коментира направеното по-рано от него изявление за паразитния характер на американската икономика.
"Не съм казвал, че Америка паразитира на световната икономика, тя паразитира на монополното положение на долара като почти единствена световна валута", каза Путин.
Той смята, че това е лошо и за световната икономика, и за САЩ, защото те се отпускат и това води до нарушаване на финансовата дисциплина.
"Не бих желал всичко, което казвам да се възприема като критика и заливане на някого с мърсотия. Не! Всички страни по един или друг начин се сблъскват с някакви проблеми. Тук няма за какво да се радваме, просто е необходимо заедно с европейските и американски колеги, със страните от БРИКС да помислим в рамките на Г-20 как заедно за излезем от това положение", подчерта Путин.
Необходимо е намирането на съгласувани решения и никой днес не е заинтересуван от създаване на кризисна ситуация, каза той. "В условията на глобализация всички ние в известна степен се намираме в една лодка. Трябва да сме внимателни, да не я клатушкаме, за да не се преобърне", заяви образно руският премиер.
Путин подчерта, че неговата оценка за американската икономика не е по-различна от тази на много други икономисти. "Чуйте редица европейски експерти, лидери, министри, ръководители на финансови институции във водещите европейски страни. Те казват същото, нищо ново не съм казал", отбеляза той.
Руският премиер напомни, че в момента Федералният резерв на САЩ "просто печата пари". "В този случай не бих искал да давам никакви оценки. Може би нашите американски колеги разбират това по-добре, отколкото ние в останалите страни, но те винаги са ни съветвали да не правим така", заяви Путин. /Интерфакс-БГНЕС
"Не съм казвал, че Америка паразитира на световната икономика, тя паразитира на монополното положение на долара като почти единствена световна валута", каза Путин.
Той смята, че това е лошо и за световната икономика, и за САЩ, защото те се отпускат и това води до нарушаване на финансовата дисциплина.
"Не бих желал всичко, което казвам да се възприема като критика и заливане на някого с мърсотия. Не! Всички страни по един или друг начин се сблъскват с някакви проблеми. Тук няма за какво да се радваме, просто е необходимо заедно с европейските и американски колеги, със страните от БРИКС да помислим в рамките на Г-20 как заедно за излезем от това положение", подчерта Путин.
Необходимо е намирането на съгласувани решения и никой днес не е заинтересуван от създаване на кризисна ситуация, каза той. "В условията на глобализация всички ние в известна степен се намираме в една лодка. Трябва да сме внимателни, да не я клатушкаме, за да не се преобърне", заяви образно руският премиер.
Путин подчерта, че неговата оценка за американската икономика не е по-различна от тази на много други икономисти. "Чуйте редица европейски експерти, лидери, министри, ръководители на финансови институции във водещите европейски страни. Те казват същото, нищо ново не съм казал", отбеляза той.
Руският премиер напомни, че в момента Федералният резерв на САЩ "просто печата пари". "В този случай не бих искал да давам никакви оценки. Може би нашите американски колеги разбират това по-добре, отколкото ние в останалите страни, но те винаги са ни съветвали да не правим така", заяви Путин. /Интерфакс-БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:40 Хороскоп за неделя, 28 юни 2028 г.
- 19:35 Водачът на "Хизбула": Против съм споразумението между Израел и Ливан
- 19:24 Около 7 млн. души са засегнати от земетресението във Венецуела
- 19:14 Катастрофа на Макс Верстапен прати Джордж Ръсел на първа позиция в Австрия
- 19:03 Румен Радев: Предстои ми среща с Александър Вучич
- 18:52 Част от американските военни самолети отлетяха от столичното летище, останалите – до дни
- 18:41 Василев: Как пък веднъж не направиха "техническа грешка" да дадат повече пари за майчински и детски
- 18:30 Опустошителна буря остави хиляди на тъмно в Нова Зеландия (ВИДЕО)