
ЕС и Свят 04.06.2025 23:08 Снимка: ДНЕС+
Путин и папа Лъв XIV обсъдиха войната в Украйна
Руският президент Владимир Путин разговоря по телефона с папа Лъв XIV за конфликта в Украйна, като заяви, че иска да постигне мир с дипломатически средства, но обвини Киев, че се стреми към ескалация на военните действия, предаде Франс прес.
Владимир Путин обърна внимание на факта, че киевският режим залага на ескалация на конфликта и извършване на саботажи срещу гражданската инфраструктура на руска територия", се казва в изявление на Кремъл.
Руският лидер "потвърди отново" стремежа си към "постигане на мир с политически и дипломатически средства, като подчерта, че за да се постигне окончателно, справедливо и всеобхватно уреждане на кризата, е необходимо да се премахнат първопричините за нея", допълни руското президентство, цитирано от БТА
След два кръга преки преговори между Москва и Киев в Истанбул, Русия продължава да поставя максималистични искания за прекратяване на офанзивата, включително изтегляне на украинските сили от четири региона, за чието анексиране Кремъл претендира, и отказ от присъединяване на Украйна към НАТО.
От своя страна Киев настоява за безусловно прекратяване на огъня, което Русия отказва с аргумента, че това ще позволи на украинските войски да се превъоръжат със западна помощ.
През последните дни Украйна извърши няколко нападения на руска територия, включително сложна операция с дронове, която повреди или унищожи множество руски военни самолети, включително стратегически бомбардировачи, припомня АФП.
Москва обвини Украйна и че стои зад експлозиите, които предизвикаха срутването на два моста и дерайлирането на три влака миналия уикенд, при което загинаха седем души и бяха ранени над сто, включително деца.
Вчера Украйна пое отговорност за нападение срещу Кримския мост - гигантско пътно и железопътно съоръжение, свързващо анексирания полуостров с Русия.
По време на разговора си с папа Лъв Четиринадесети, който Кремъл определи като "конструктивен", Путин също така разкритикува украинските власти, че през 2024 г. забраниха православната църква на Московската патриаршия, която в миналото е имала най-голям брой последователи в Украйна. Той призова Ватикана "да се ангажира по-активно с религиозната свобода в Украйна".
През последните седмици Ватиканът беше разглеждан като едно от възможните места за провеждане на мирни преговори между Русия и Украйна. Путин изрази своята "благодарност" към папата "за готовността му да допринесе за разрешаването" на конфликта.
Още по темата
![]() |
1 | 2.08845 |
![]() |
1 | 2.32311 |
![]() |
10 | 3.87255 |
![]() |
100 | 4.35277 |
![]() |
1 | 1.71219 |
Последни новини
- 11:19 Автоматинчо ще бъдат превалутирани всички левови сметки след влизането ни в еврозоната
- 11:16 Президентът е издал указ за освобождаването на шефа на ДАНС Пламен Тончев
- 11:09 Милен Велчев: България няма да е принудена да плаща дълговете на страни в еврозоната
- 11:02 Световната №1 Сабаленка впечатляващо детронира кралицата на "Ролан Гарос"
- 10:54 В понеделник и вторник затварят част от ул. „Прилеп“ заради асфалтиране
- 10:47 Узбекистан исторически се класира на Мондиала, а Йордания също го докосва
- 10:40 Вдигнаха германски изтребители "Юрофайтър" заради руски разузнавателен самолет над Балтийско море
- 10:35 Американски генерал стана главнокомандващ на силите на НАТО в Европа