
ЕС и Свят 25.02.2021 09:33 Снимка: ДНЕС+
Проучване: Ваксината на „Pfizer /BioNTech“ ефективна и при една доза
Ефективността на ваксината, разработена от американската компания „Pfizer“ и нейния германски партньор „BioNTech“ е 94% за предотвратяване на симптомите на заболяването, причинено от новия коронавирус по време на масовата употреба в Израел. Резултатите от изследването бяха публикувани в „The New England Journal of Medicine“. Както следва от статията, ефективността на ваксината за предотвратяване проявата на симптоми на заболяването е 94% след използване на две дози, а 57% след използване на една. Изследователите не предоставят информация за възможни нежелани реакции. Те отбелязват, че ефективността на ваксината за предотвратяване на тежко заболяване е 92% след две дози,а 62 на сто след една. Данните са получени по време на масовата ваксинация в Израел, която се проведе от 20 декември 2020 г. до 1 февруари тази година. Както се отбелязва в публикацията, всяка група за наблюдение включва повече от 596 хиляди души.
В изследването са участвали специалисти от израелския медицински център Clalit, както и от редица американски университети.
Междувременно в САЩ дадоха зелена светлина на употребата на ваксината на „Johnson and Johnson“ и на „Janssen“. Тя се прилага само в една доза и може да се окаже добро решение на зараждащата се криза с дефицит на ваксини по света./tribune.bg
Още по темата
![]() |
1 | 2.07669 |
![]() |
1 | 2.26842 |
![]() |
10 | 3.86322 |
![]() |
100 | 4.09174 |
![]() |
1 | 1.67337 |
Последни новини
- 13:02 Проф. Овчаров: Отровни змии пазят замъка на цар Иван Шишман - Кокалянски Урвич край София
- 12:51 Забравени в хотела правителствени документи разкриват нови подробности за срещата в Аляска
- 12:29 Мъж загина на връх Мусала
- 12:18 Жената до загиналия лекар: Тръгна да посрещне семейство с автобуса, а не с такси, нямаше пари
- 12:08 The Telegraph: Тръмп и Путин предлагат на Украйна "ужасна" сделка, но никога няма да има по-добра
- 12:01 Земетресение в Югоизточна България рано тази сутрин
- 11:57 Пуснаха под домашен арест младежа, помел с АТВ пешеходци в "Слънчев бряг"
- 11:46 Зеленски: Като знаем подлостта на Русия, тя скоро ще засили натиска и ударите на фронта