Преглед на френския печат - 21 юни 2006г.
ЕС и Свят 21.06.2006 10:54
- ПОДСЛУШВАНИЯТА В ИТАЛИЯ: РИАЛИТИ ШОУ, КОЕТО ТРЯБВА ДА СПРЕ
- НАСИЛИЯ В ИРАК
- ДОМЕНЕК НЕДОВОЛЕН ОТ СЪДИЙСТВОТО НА МОНДИАЛА
“В Италия, правосъдието иска да ограничи публикуването на телефонните подслушвания”, пише Монд. Всъщност става дума за скандала, в който са замесени принцът на Савоя Виктор Емануил и името на бившия български премиер Симеон Сакскобургготски. Монд подчертава, че още преди да е приключило разследването, някои вече бързат да отсъдят. И те имат база за това, тъй като от няколко дни италианската преса публикува обширни страници за телефонните подслушвания. Политическата класа също е притеснена, защото в скандала се поставят под съмнение близки и съпруги на политици. Читателите пък са твърде любопитни, но и отвратени от прихванатите разговори, продължава Монд. “Риалити шоу, което трябва да спре”, така определя подслушванията и тяхното оповестяване италианският министър на правосъдието, цитиран от Монд.
Една вътрешно френска тема, но с привкус на скандал заема челно място на първата страница на Фигаро. “Вилпен- Оланд: сблъсък в Асамблеята”, е заглавието. Френският министър-председател осъдил “подлостта” на социалистическата партия по въпроса на досието EADS, компанията от която е част Еърбъс. Опозиционният лидер пък поискал извинения, пише Фигаро.
“Иракското крило на Ал Кайда поема отговорността за убийството на двама войници”, съобщава Монд във водещо заглавие. “Гардиън” също отделя на първа страница внимание на откритите в Ирак тела на двама американски военнослужещи, отвлечени миналата седмица при нападение на терористи. Официални иракски представители съобщиха, че двамата войници “са били убити по чудовищен начин”. Официални военни представители на САЩ информират, че телата са били забелязани в понеделник, изхвърлени в изоставена местност до електрическа станция в Юсуфия.
Гардиън припомня, че редниците са били отвлечени миналия петък при нападение на терористи срещу пропускателен пункт извън града, разположен на 12 мили южно от Багдад.
Водещо заглавие в британските медии е вчерашната среща между футболните отбори на Англия и Швеция, завършила при резултат 2:2. Вестник “Мирър” излиза по темата със заглавие “Англия ще се изправи срещу Еквадор благодарение на Стиви Жерард”. Изданието пише, че Англия не е успяла да победи плашилото Швеция заради внезапния гол на Хенри Ларсон, реализиран 10 секунди преди края на редовното време. Въпреки това, като че ли британците са доволни от факта, че няма да играят срещу отбора на домакините, който до този момент няма нито една загуба в предварителните групи, коментира вестникът. “Англия и Швеция си поделят точки и се класират”, посочва и Монд. Либерасион пък се спира на изявление на френския национален селекционер Реймон Доменек. Загърбвайки обичайната си сдържаност, Доменек остро разкритикува съдийството на Мондиала, и по-конкретно това на първите две срещи на французите. Реймон Доменек определя съдийството като несправедливо и крайно и дава за пример три съдийски решения. Според старши треньора на френския национален отбор по футбол съдиите са изиграли решаваща роля за равенствата на “сините” 0:0 срещу Швейцария в Щутгард и за 1:1 срещу Южна Корея в Лайпциг.
Ла Кроа се спира във водещото си заглавие на днешния Празник на музиката – празник, който се отбелязва в първата вечер на лятото. Успехът на тази инициатива, родена преди 25 години, не подлежи на съмнение, но въпреки това музикалната култура на французите остава непроменена. Жан-Люк Масиа от Ла Кроа:”Заглавието ни на първа страница гласи “Музиката – кралица на деня”. Ясно е, че днес всичко ще мине добре, ще има много хора по улиците, ще се забавляваме. Французите доказват, че са добри музиканти и че се интересуват от музиката... Когато обаче направим опит да разберем какво се случва извън това си даваме сметка, че Франция не е сред най-музикалните страни в Европа, а и въобще в западния свят. Разбира се, налице са консерваториите, но младите често прекъсват обучението си или не могат да си намерят работа, дисковете стават все по-малко и както каза един професионалист от бранша “празникът на музиката е дървото, което скрива френската пустиня”. Разбира се, това е малко пресилено, много хора продължават да ходят на концерти, летните фестивали се радват на голяма посещаемост има много изпълнители на рок, на уърлд мюзик, класически оркестри... И все пак този празник, който ни кара да забравим поне за една вечер заобикалящата ни сивота, не води винаги до някакви конкретни резултати.”
Прегледът на печата е изготвен от RFI
- НАСИЛИЯ В ИРАК
- ДОМЕНЕК НЕДОВОЛЕН ОТ СЪДИЙСТВОТО НА МОНДИАЛА
“В Италия, правосъдието иска да ограничи публикуването на телефонните подслушвания”, пише Монд. Всъщност става дума за скандала, в който са замесени принцът на Савоя Виктор Емануил и името на бившия български премиер Симеон Сакскобургготски. Монд подчертава, че още преди да е приключило разследването, някои вече бързат да отсъдят. И те имат база за това, тъй като от няколко дни италианската преса публикува обширни страници за телефонните подслушвания. Политическата класа също е притеснена, защото в скандала се поставят под съмнение близки и съпруги на политици. Читателите пък са твърде любопитни, но и отвратени от прихванатите разговори, продължава Монд. “Риалити шоу, което трябва да спре”, така определя подслушванията и тяхното оповестяване италианският министър на правосъдието, цитиран от Монд.
Една вътрешно френска тема, но с привкус на скандал заема челно място на първата страница на Фигаро. “Вилпен- Оланд: сблъсък в Асамблеята”, е заглавието. Френският министър-председател осъдил “подлостта” на социалистическата партия по въпроса на досието EADS, компанията от която е част Еърбъс. Опозиционният лидер пък поискал извинения, пише Фигаро.
“Иракското крило на Ал Кайда поема отговорността за убийството на двама войници”, съобщава Монд във водещо заглавие. “Гардиън” също отделя на първа страница внимание на откритите в Ирак тела на двама американски военнослужещи, отвлечени миналата седмица при нападение на терористи. Официални иракски представители съобщиха, че двамата войници “са били убити по чудовищен начин”. Официални военни представители на САЩ информират, че телата са били забелязани в понеделник, изхвърлени в изоставена местност до електрическа станция в Юсуфия.
Гардиън припомня, че редниците са били отвлечени миналия петък при нападение на терористи срещу пропускателен пункт извън града, разположен на 12 мили южно от Багдад.
Водещо заглавие в британските медии е вчерашната среща между футболните отбори на Англия и Швеция, завършила при резултат 2:2. Вестник “Мирър” излиза по темата със заглавие “Англия ще се изправи срещу Еквадор благодарение на Стиви Жерард”. Изданието пише, че Англия не е успяла да победи плашилото Швеция заради внезапния гол на Хенри Ларсон, реализиран 10 секунди преди края на редовното време. Въпреки това, като че ли британците са доволни от факта, че няма да играят срещу отбора на домакините, който до този момент няма нито една загуба в предварителните групи, коментира вестникът. “Англия и Швеция си поделят точки и се класират”, посочва и Монд. Либерасион пък се спира на изявление на френския национален селекционер Реймон Доменек. Загърбвайки обичайната си сдържаност, Доменек остро разкритикува съдийството на Мондиала, и по-конкретно това на първите две срещи на французите. Реймон Доменек определя съдийството като несправедливо и крайно и дава за пример три съдийски решения. Според старши треньора на френския национален отбор по футбол съдиите са изиграли решаваща роля за равенствата на “сините” 0:0 срещу Швейцария в Щутгард и за 1:1 срещу Южна Корея в Лайпциг.
Ла Кроа се спира във водещото си заглавие на днешния Празник на музиката – празник, който се отбелязва в първата вечер на лятото. Успехът на тази инициатива, родена преди 25 години, не подлежи на съмнение, но въпреки това музикалната култура на французите остава непроменена. Жан-Люк Масиа от Ла Кроа:”Заглавието ни на първа страница гласи “Музиката – кралица на деня”. Ясно е, че днес всичко ще мине добре, ще има много хора по улиците, ще се забавляваме. Французите доказват, че са добри музиканти и че се интересуват от музиката... Когато обаче направим опит да разберем какво се случва извън това си даваме сметка, че Франция не е сред най-музикалните страни в Европа, а и въобще в западния свят. Разбира се, налице са консерваториите, но младите често прекъсват обучението си или не могат да си намерят работа, дисковете стават все по-малко и както каза един професионалист от бранша “празникът на музиката е дървото, което скрива френската пустиня”. Разбира се, това е малко пресилено, много хора продължават да ходят на концерти, летните фестивали се радват на голяма посещаемост има много изпълнители на рок, на уърлд мюзик, класически оркестри... И все пак този празник, който ни кара да забравим поне за една вечер заобикалящата ни сивота, не води винаги до някакви конкретни резултати.”
Прегледът на печата е изготвен от RFI
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 13:19 Русинова: Как така държавата не може да направи 5 лаборатории за кръвни проби за наркотици?
- 13:14 Владислав Горанов: Вече нищо не зависи от Борисов и Пеевски, "моделът" би следвало да е разграден
- 13:11 Министър Керязов поздрави българските спортисти за Международния олимпийски ден
- 13:05 Бордове за милиони в държавните фирми: НЕК и „Булгаргаз“ плащат стотици хиляди въпреки загубите
- 13:03 Акциите на SpaceX се сринаха
- 12:55 Мондиалът се сблъска с първата си буря, а гневните реакции не закъсняха
- 12:47 DARA отказа участие на фест в Баку заради атака на украински фенове
- 12:24 Варна ще е домакин на XII Европейска олимпиада по география