ЕС и Свят 19.07.2025 19:32 Снимка: ДНЕС+
Повечето германци са против забрана на партия "Алтернатива за Германия", 27% я подкрепят
Социологическо проучване сочи, че мнозинството от германците - 52 процента, са против забрана на крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (АзГ), предадоха ДПА и БТА. Според анкетата на социологическата агенция "Институт Аленсбах", публикувана днес във в. "Франкфуртер алгемайне цайтунг", 27% подкрепят партията.
В Източна Германия 65 процента от анкетираните са против забраната, а в западната част на страната - 49 процента. "Алтернатива за Германия" традиционно получава силна подкрепа в провинциите на територията на бившата ГДР, посочва ДПА.
Според социолозите основната причина германските граждани да се противопоставят на исканата от редица политици забрана е лично познанство и отношения с членове на партията - такива познати имат 67% от жителите на Западна Германия и 88% от живеещите в източната част.
Друга важна причина е недоверието към политическите партии, които настояват за забрана на АзГ, като според много от анкетираните това е опит да се елиминира политически конкурент, а не израз за загриженост за демокрацията.
Дебатът около забраната се засили, след като германското вътрешно разузнаване обяви АзГ за "доказано крайнодясна екстремистка организация". Партията предприе правни стъпки и делото ще се разгледа в съда.
Само федералното правителство или едната от двете камари на парламента могат официално да поискат забрана, а окончателното решение зависи от Конституционния съд, пояснява ДПА.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 00:02 Хороскоп за вторник, 16 юни 2026 г.
- 19:33 Очаква се спад до 30 процента на германските туристи заради недостиг на самолетен капацитет
- 19:24 1700 евро на месец взимат бавачките за пълен работен ден през лятото
- 19:16 Евростат: ЕС е с отрицателно търговско салдо през април заради растящ дефицит на енергоносители
- 19:09 Контрабандни златни накити за над 700 000 евро задържаха на "Капитан Андреево"
- 19:02 Събирането на такси в Ормузкия проток — добавено от Иран в последния момент към договора със САЩ
- 18:54 Мелони: Споразумението между САЩ и Иран е възможност за мир, която трябва да бъде използвана
- 18:47 Лавров: Европейците погрешно вярват, че "Русия губи"