
ЕС и Свят 10.02.2021 08:28 Снимка: ДНЕС+
Повдигнаха обвинения на 100-годишен германец за 3518 убийства в концлагер
Германската прокуратура повдигна обвинения на 100-годишен мъж за съучастничество в убийството на 3518 души, докато е служил като нацистки охранител от СС в концентрационен лагер край Берлин през Втората световна война, информира АП.
Обвиняемият е работил в концлагера "Заксенхаузен" между 1942 и 1945 г. Името му не се разкрива.
Въпреки възрастта си заподозряният се счита, че е достатъчно здрав, за да бъде изправен пред правосъдието.
Все още не е насрочена дата на процеса.
Миналата седмица германската прокуратура съобщи, че е повдигнала обвинения на бивш секретар на нацистки концентрационен лагер за съучастничество в убийството на 10 000 души.
Германия преследва последните оцелели нацистки престъпници след правния прецедент от 2011 г., когато бившият надзирател Иван Демянюк бе осъден на базата, че е бил част от нацистката машина за убийства. Оттогава германският съд издаде няколко присъди на тази основа вместо за извършени убийства или зверства, които директно се свързват с обвиняемите.
Сред осъдените са Оскар Грьонинг, счетоводител в "Аушвиц", и Рaйнхолд Ханинг, бивш нацистки надзирател. И двамата бяха осъдени за съучастничество в масово убийство, но починаха преди да си излежат присъдите.
Наскоро 93-годишният бивш надзирател Бруно Дей бе осъден на две години условно. Той е работил в същия лагер "Щутхоф", създаден през 1939 г. 65 000 души са загинали в концентрационния лагер./news.bg
Още по темата
![]() |
1 | 2.09247 |
![]() |
1 | 2.26029 |
![]() |
10 | 3.85803 |
![]() |
100 | 4.03449 |
![]() |
1 | 1.66908 |
Последни новини
- 19:33 Народният театър открива сезона с мистична премиера на „Последният час на Мерилин Монро“
- 19:24 Мотив за престъпление: Разследват версията, че Кърк е убит заради трансджендър
- 19:15 Китай и САЩ преговарят за мита, руски петрол и продажбата на ТикТок
- 19:05 Пушилин: Руската армия обгражда ВСУ в Красноармейско-Дмитровската агломерация
- 18:54 Meteo Balkans: Дъждовен старт на седмецата, слънчеви дни и захлаждане за уикенда
- 18:44 На ход е хибрид между тротинетка и автомобил (ВИДЕО)
- 18:33 Алла Пугачова не се страхува от смъртта, но не иска нейни песни на погребението си
- 18:23 Новият френски премиер Себастиан Льокорню се отказва от премахването на два официални почивни дни