Полша, Унгария и Сърбия стават все по-гладни за злато

ЕС и Свят 17.06.2021 17:22 Снимка: ДНЕС+

Полша, Унгария и Сърбия стават все по-гладни за злато

Регионът на Централна и Източна Европа (ЦИЕ) е гладен за злато. И най-голямото доказателство за това са рекордните покупки на скъпоценния метал от Унгария, Полша и дори Сърбия.

Първата от тях увеличи 3 пъти златните си резерви до 95 тона и не очаква да спира до тук. Към момента с този обем на запасите от метала Унгария е на първо място в ЦИЕ по златни резерви на глава от населението в региона.

От централната банка на страната посочиха наскоро, че тези действия целят стабилизиране на икономиката в контекста на пандемията от коронавирус, рисковете от нарастване на инфлацията и увеличаващия се публичен дълг. Това пише в свой анализ по темата авторът Кристиан Герасим за платформата EUReporter.

Полша е друг важен пример в тази посока. Гуверньорът Адам Глапински потвърди, че ръководената от него финансова институция има за цел златните ѝ резерви да достигнат дял от 20 на сто от общите резерви по време на следващия му мандат, ако бъде преизбран.

Той потвърди, че Централната банка на Полша ще купи поне 100 тона злато през следващите години, за да "демонстрира икономическа мощ". Страната удвои запасите си в скъпоценния метал, като купи 126 тона през 2018 година, а през следващата си върна още 100 тона, съхранявани във Великобритания.

Сърбия също работи усилено в посока за увеличаване на резервите си. "Двигателят на тези покупки е необходимостта от укрепване на стабилността на сръбската финансова система във времена на несигурност и страната да се предпази от нарастващия риск от глобална криза", обясняват експертите от Съвета на чуждестранните инвеститори в Сърбия.

Като цяло през последното десетилетие някои от страните в ЦИЕ активно увеличават златните си резерви с цел да намалят зависимостта си от други активи.

От друга страна тенденцията за много от големите икономики в Западна Европа е обратната - те намаляват запасите си в злато. Страните от Еврозоната са продали общо 1885 тона злато през последните две десетилетия, като общите резерви са намалели с около 15 на сто. Въпреки това Германия, Италия и Франция остават сред държавите с най-големи златни резерви не само в Европа, но и в света./money.bg

CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822