Площад Сан Марко във Венеция под водата

ЕС и Свят 09.12.2006 15:23

Центърът на Венеция днес отново е залят в резултат на съчетаването на високия прилив и силния вятър. Водите се покачиха със 103 см и вече 5% от площта на града е "удавена". На 24 октомври водата се покачи със 114 см, което бе рекорд за 2006 г.

Най-силно пострада Венеция от "високата вода" на 4 ноември 1966 г., когато нивото й се покачи със 194 см. По същото време в цяла Италия имаше катастрофални наводнения. Оттогава италианското правителство започна изпълнението на проекта "Мойсей" за изграждане на входовете на лагуната на 78 мобилни диги с обща дължина 2 км.

Работите, чиято предварителна стойност се изчислява на 4 млрд.евро, започнаха през 2003 г. Проектът "Мойсей" трябва да бъде завършен през 2012 г. Уязвимостта на Венеция нарасна с годините и за периода 1993-2002 г. бяха регистрирани повече от 50 наводнения. През целия ХХ век градът е потънал с 23 см. /АФП-БГНЕС

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355