Петролната сделка натежава над възстановяването на Русия

ЕС и Свят 18.06.2020 08:52 Снимка: ДНЕС+

Петролната сделка натежава над възстановяването на Русия

Индустриалното производство в Русия спада с 9,6% през май, спрямо същия месец на предходната година, показват данни на държавната статистика. Мерките срещу пандемията са изиграли най-голяма роля за спада, се сочи в анализа. Производството продължава да спада след намалението от 6,6%, регистрирано през април.

Агенцията обаче добавя, че една от другите причини за спада, е съкращението на добива на петрол, на което Русия се съгласи през април и което влезе в сила през май. То допринася за 13,5% спад при извличането на ресурси. "Суровинният сектор регистрира най-големият спад", казва агенцията.

През Русия отказа да удължи периода, в който добивът бе съкратен, като предизвика ценова война със Саудитска Арабия и срив на цените на петрола. По-късно страната постигна споразумение с ОПЕК за ограничение на производството.

Междвременно става ясно, че руснаците се завръщат в магазините, ресторантите и фризьорските салони след разхлабване на ограниченията. Така потребителските разходи се завръщат към нивата от преди пандемията.

Данни от най-голямата банка в страната, Sberbank, показват, че разходите през последната седмица са били с около 8% по-ниски спрямо същия период на 2019 г. - значително покачване спрямо нивата от април и май. Продажбите на дребно, отчитани от Ростат - различен, но сравним индикатор, бележат 23% спад през април.

През втората седмица на юни разходите за стоки дори се покачват с 4,4% спрямо 2019 г. Тези за услуги все още са с една трета по-ниски.

Въпреки частичното възстановяване, по-малкият бизнес все още усеща ефектите от пандемията. Според Sberbank активността при тях е с 29% по-ниска спрямо същия период на 2019 г. В Москва положението е още по-тежко - 38% спад: знак, че големият бизнес се справя по-добре.

Първоначални данни показват още, че руснаците внимават и за какво харчат, като пазарният дял на бюджетните марки храни расте./money.bg

CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447