Пет причини, поради които оспорването на изборите от Тръмп няма да доведе до гражданска война

ЕС и Свят 20.11.2020 18:21 Снимка: ДНЕС+

Пет причини, поради които оспорването на изборите от Тръмп няма да доведе до гражданска война

Някои американци се страхуват, че дълбоките политически разделения в САЩ и решимостта на президента Доналд Тръмп да оспори резултатите от изборите ще доведат до гражданска война.

Тези, които възразяват срещу тактиката на Тръмп, твърдят, че той се държи като автократ. Делегитимирането на източници на информация, които се противопоставят на неговия разказ, демонизирането на политическите опоненти, подкрепата за политическо насилие и използването на съдилищата като политически инструменти - всички те са отличителни белези на диктаторите.

Подобно както Югът отхвърли избирането на президента Ейбрахам Линкълн през 1860 г. с въоръжен бунт, много ли привърженици на президента Тръмп ще се опитат насилствено да свалят правителството, оглавявано от Байдън?

Световната информационна агенция "Ройтерс" дава пет причини защо в САЩ няма да избухне открит въоръжен бунт.

Като законно избран президент на САЩ, президентът Тръмп трябва да спазва определени правила и закони. Това върховенство на закона продължава, дори докато той оспорва изборите. Съдилищата бързо обявяват съдебните оспорвания за несъстоятелни, а повторните преброявания протичат законно и нормално. Въпреки неотдавнашната покана конгресмените от Републиканската партия в щата Мичиган да посетят Белия дом, щатските законодатели не сигнализираха за желание да се възпрепятства изборният процес. Въпреки че резултатите могат да разочароват президента, правният процес е на почит.

За разлика от това, преди Гражданската война тълкуването на Конституцията е станало спорно, щатите твърдят, че Съюзът е мъртъв и политиците се бият в открита битка в Сената. Военните офицери късат пагоните си в подкрепа на революцията. Настоящата американска политическа система е избегнала такъв систематичен конфликт.

Разбира се, правителствата могат да бъдат разклатени от волята на своите граждани. Въпреки че привържениците на президента Тръмп са гласовити, те са организирани около култ към личността, а не върху някаква организационна структура. Това ограничава способността им да събарят властови системи. В сравнение с организациите, които се противопоставяха на войната във Виетнам или Американската война за независимост, те нямат дисциплина и йерархия. Липсват им също доставки и материали за борба с укрепената съпротива и едва ли могат да се разглеждат като опасни за военните и федералните полицейски органи, които от 20 януари ще докладват на Джо Байдън.

Югът се разбунтува с пълната подкрепа на политиците, собствениците на плантации и дребните земевладелци. Почти всички прегърнаха бунта.

В момента обаче Уолстрийт не прегръща тръмпизма и няма какво да спечели от бунт. Въпреки че много коментатори на Fox News отразиха твърденията за изборни измами - твърдения, които често са развенчавани - телевизията на Рупърт Мърдок едва ли призовава за насилствена революция. Президентът Тръмп всъщност ги намира за твърде умерени.

Много известни републиканци се стремят да задоволят привържениците на Тръмп, като същевременно тихо подкрепят прехода на властта. Корпоративна Америка не прояви интерес за влизане в битката. Влиятелните социални мрежи се противопоставят на потоци от дезинформация.

Влиятелните не подкрепят революция.

През 1861 г., въпреки че граничните щати са силно разделени, Конфедерацията беше обединена в бунта. Антивоенните настроения на север като цяло бяха спорадични и най-вече против военната повинност, а не в подкрепа на Юга.

Накратко, Северът и Югът бяха относително обединени, доста неприятелски и идеологически поляризирани. В Юга това улесни въоръжаването и подготовката за въстание. Това също така направи бунта труден за потушаване./news.bg

CHF CHF 1 2.08867
GBP GBP 1 2.34063
RON RON 10 3.93013
TRY TRY 100 5.36627
USD USD 1 1.85352