
ЕС и Свят 12.02.2024 14:19 Снимка: ДНЕС+
Първият турски космонавт Алпер Гезеравджъ се завърна у дома
Първият турски космонавт Алпер Гезеравджъ днес се върна в Турция, предаде турската телевизия СиЕнЕн-Тюрк.
Гезеравджъ кацна днес на летище Есенбога в Анкара. Той бе посрещнат от министъра на промишлеността и технологиите Мехмет Фатих Каджър.
Космонавтът каза пред журналисти, че успешно извършената му мисия „не е индивидуален успех, а представлява успех за всеки в Турция".
Това беше само началото, добави той.
Миналата седмица Гезеравджъ се завърна на Земята, след като успешно приключи мисията си на Международната космическа станция (МКС). Той извърши 13 различни научни експеримента. Научната мисия, която започна с изстрелването на 19 януари, продължи 18 дни на МКС, където Гезеравджъ и още трима космонавти пристигнаха след 36-часово пътуване, и завърши с връщане на Земята на 9 февруари 2024 г. след 47-часово пътуване.
Общо 13 деца посрещнаха Гезеравджъ, като му поднесоха цветя. Космонавтът подари на всяко едно от децата по едно от 13-те турски знамена, които бе взел със себе си на Международната космическа станция, пише БТА.
През 2021 г. президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган обяви стартирането на национална космическа програма, включваща обучение на космонавти и изпращане на собствена ракета до Луната. Стойността на космическата програма възлиза на 6 млрд. долара.
Първият турски космонавт Алпер Гезеравджъ е бил пилот на изтребител F-16. В продължение на 21 години той е изпълнявал важни мисии в състава на военновъздушните сили на Турция. Той е роден на 2 декември 1979 г. в град Силифке, окръг Мерсин, Южна Турция.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09113 |
![]() |
1 | 2.26343 |
![]() |
10 | 3.86375 |
![]() |
100 | 4.02778 |
![]() |
1 | 1.66227 |
Последни новини
- 21:55 Хороскоп за вторник, 16 септември 2025 г.
- 19:33 Проруският опозиционен блок излезе начело преди изборите в Молдова на 28 септември
- 19:25 Българите обръщат поглед към Азия: Ръст в търсенето на екзотични валути
- 19:17 Съдът в Анкара отложи делото за отстраняването от длъжност на лидера на опозицията
- 19:10 Пребитият шеф на полицията, Русе е в съзнание, без опасност за живота, но остава под наблюдение
- 19:03 О.з. полк. Стоянов: Пилотите ни нямат подготовка за полети на пределно малка височина
- 18:56 Кеворк Кеворкян: Оскъдица
- 18:48 МВнР привика Митрофанова заради руските дронове над Полша. Н.Пр.: Това е провокация!