ЕС и Свят 29.09.2025 11:18 Снимка: ДНЕС+
Осъдиха на смърт бивш китайски министър на земеделието заради корупция
Бившият китайски министър на земеделието Тан Жънцзян беше осъден на смърт за корупция с двугодишно отсрочване, предаде Франс прес, позовавайки се на изявление на съда.
Тан е признат за виновен по обвинение, че е получил подкупи в пари в брой и натура на обща стойност над 268 млн. юана (32 млн. евро) в периода между 2007 и 2024 г., става ясно от изявлението на съда в Чанчун, провинция Цзилин, добавя БТА.
Тези подкупи "причиниха особено сериозни загуби за държавата и хората и затова смъртното наказание е оправдано", добавя съдът, според който обвиняемият е признал "престъпленията си" и се е разкаял.
Тази присъда е последната в рамките на мащабната антикорупционна кампания, водена от китайския лидер Си Цзинпин, по време на която от постовете им бяха отстранени няколко високопоставени китайски служители.
Поддръжници на кампанията заявиха, че тя насърчава чистото управление, но критиците ѝ заявиха, че дава на президента възможност да премахва политическите си съперници.
Преди да стане министър на земеделието (2020-2024) Тан беше губернатор на северозападната провинция Гансу и заместник-ръководител на южния автономен регион Гуанси.
Свалянето му от поста бе последвано от разследвания за корупция и срещу бившите министри на отбраната Ли Шанфу и Вей Фанхъ.
Ли беше отстранен от поста едва седем месеца след като встъпи в длъжност, а след това беше изключен от Китайската комунистическа партия за престъпления, включващи подозрения за корупция, съобщиха държавните медии.
Наследникът му на поста - настоящият министър на отбраната Дун Цзюн - също в момента се разследва за корупция.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.09898 |
GBP
|
1 | 2.23268 |
RON
|
10 | 3.8428 |
TRY
|
100 | 3.90089 |
USD
|
1 | 1.66994 |
Последни новини
- 10:50 Патриарх Даниил посети детския блок на Националната кардиологична болница в София
- 10:40 България не подкрепи комисията за обезщетяване на Украйна за вредите от войната
- 10:32 Чака ни поредната година безвремие, в която общините ще се гънат под натиска на служебния бюджет
- 10:21 Най-важното от 4-те часа пряка линия на Путин: Вярвам в Господ, който никога няма да изостави Русия
- 10:12 Задържаха мъж за разпространение на детска порнография
- 10:01 На Игнажден църквата почита св. Игнатий Богоносец, ученик на апостол Йоан Богослов
- 09:51 Столична община въвежда Зелен билет за пътуване в градския транспорт
- 09:42 ВАС отмени уикенд винетката, защото трябва да е 5,11 EUR, а не 5,12 EUR