ЕС и Свят 29.09.2025 18:33 Снимка: ДНЕС+
Орбан и Фицо се обединяват, за да отхвърлят призивите за руския петрол
Според международното право, една суверенна държава сама решава за своя енергиен микс
Унгарският премиер Виктор Орбан и словашкият му колега Роберт Фицо заявиха, че няма да се подчинят на натиска да се откажат от руския петрол по време на съвместна поява на границата на двете страни в неделя, пише Bloomberg, цитира "труд".
„Никой не трябва да ни казва откъде да си набавяме газ и петрол“, каза словашкият лидер Фицо на събитие в Естергом, Унгария, „защото според международното право, една суверенна държава сама решава за своя енергиен микс.“
Фицо подкрепи мнението на Орбан, наричайки амбицията на Европейския съюз да прекъсне руския енергиен микс „политическо и идеологическо решение“, което не само ще засегне най-силно Словакия и Унгария, но и ще навреди на цяла Европа.
И двамата лидери твърдят, че отказът от доставки по тръбопровода „Дружба“ би бил икономически и технически неосъществим, тъй като положението им без излаз на море ограничава способността им да намалят зависимостта си от руска енергия. Това ги поставя в противоречие с ЕС и САЩ, които обмислят по-строги мерки срещу оставащия износ на суров петрол на Москва.
Миналата седмица Орбан и словашкият президент Петер Пелегрини обсъдиха въпроса с Доналд Тръмп, като словашкият лидер определи срещата като конструктивна.
Орбан и Фицо се срещнаха на моста „Мария Валерия“ между Естергом в Унгария и Щурово в Словакия, на събитие, където няколкостотин местни жители отбелязаха 130-годишнината на моста.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:36 ЕС ще участва в „Съвета за мир“ на Тръмп без членство
- 19:29 Полети, партита и имейли: Замесиха и супермодела Наоми Кембъл в досиетата „Епстийн“
- 19:22 Медведев нарече Зеленски "нищожество", живо единствено по милостта на Русия
- 19:15 Журналистка, фолк певица и историчка са сред 30-те дами, които ще търсят любовта в „Ергенът“
- 19:09 Русия заяви, че за 24 часа е свалила 345 украински дрона и е превзела две села
- 19:02 Няколко биатлонистки са с хранително отравяне от бургери на Олимпиадата
- 18:54 Рюте: Русия ще остане заплаха за НАТО дори и след установяване на мир в Украйна
- 18:47 Силна магнитна буря удари Земята