ООН пак гласува за прекратяване на американското ембарго срещу Куба

ЕС и Свят 04.11.2023 10:48 Снимка: ДНЕС+

ООН пак гласува за прекратяване на американското ембарго срещу Куба

Общото събрание на ООН одобри с огромно мнозинство резолюция, с която се иска прекратяване на икономическото и търговското ембарго, наложено от САЩ на Куба, като само САЩ и Израел се противопоставиха, предаде испанската новинарска агенция ЕФЕ, цитирана от БТА. 

Този ежегоден призив, който се отправя от 31 години насам, получи 187 гласа "за", два "против" и само един "въздържал се" - този на Украйна.

Кубинският външен министър Бруно Родригес, който говори пред Асамблеята непосредствено преди гласуването, осъди блокадата, която "нарушава правото на живот, здраве, образование и благосъстояние на всички кубинци" и представлява акт на война в мирно време.

Асамблеята провежда годишна сесия, на която призовава за прекратяване на блокадата, наложена през 1962 г., която не позволява на Куба да извършва транзакции в долари, да търгува с продукти, които преминават през САЩ и съдържат минимум 10 процента части, произведени там, и да използва финансовата система на САЩ.

Страните, които се намесиха в Асамблеята в подкрепа на Куба, много от тях твърди съюзници на САЩ, настояха, че ембаргото е едностранна мярка, тъй като не е било решено от Съвета за сигурност, че то представлява намеса в делата на други държави и че в крайна сметка наказва преди всичко кубинския народ, а не правителството.

САЩ твърдят, че ембаргото има за цел да насърчава правата на човекa.

Кубинският външен министър Бруно Родригес заяви, че САЩ лъжат, когато твърдят, че ембаргото не засяга здравната система на острова.

Родригес посвети голяма част от речта си на това как ембаргото възпрепятства вноса на лекарства и медицински консумативи като цяло и как САЩ оказват натиск върху някои латиноамерикански държави да не предоставят на Куба продукти като, например кислород за медицински цели. 

Той заяви, че САЩ са създали пречки кубинската ваксина срещу КОВИД-19 да бъде пусната на световния пазар, като стигна дотам, че заяви, че Вашингтон иска да използва пандемията като съюзник във враждебната си политика срещу Куба, за да насърчи дестабилизацията на страната.

Представителят на САЩ Ричард Милс, който говори след Родригес, увери, че страната му знае, че кубинският народ е изправен пред предизвикателства, но заяви, че санкциите са част от набор от инструменти в усилията за развитие на демокрацията и насърчаване на зачитането на човешките права и основните свободи в Куба.

Милс обърна внимание на политическите затворници в Куба, като заяви, че те са приблизително 1000, от които близо 700 са свързани с историческите протести от 11 юли 2021 г. Той също така заяви, че Куба не е отговорила на исканията на Съвета на ООН по правата на човека да изпрати независими експерти в Куба в продължение на повече от 10 години.

Милс твърди, че санкциите включват изключения и разрешения, свързани с износа на храни, лекарства и други хуманитарни стоки, и че Съединените щати остават значителен източник на такива стоки за кубинския народ и един от основните търговски партньори на Куба.

Външният министър Бруно Родригес изрази съжаление, че администрацията на Джо Байдън не е променила нито на йота политиката на ембарго, която предшественикът му Доналд Тръмп е втвърдил, като е включил Куба в списъка си на страните, които спонсорират тероризма.

"Ако беше пожелал, щеше да му е достатъчно само един подпис", изрази съжаление външният министър, който подчерта желанието на страната си да укрепи отношенията със САЩ и също така припомни, че нищо в политиката на Куба не вреди на САЩ - на политическата им система или на компаниите им.

Според най-новите оценки на кубинските власти ембаргото е причинило щети в размер на 4,8 млрд. щатски долара в периода от 1 март 2022 г. до 28 февруари 2023 г.

Щетите от 1962 г. насам, когато ембаргото влиза в сила, надхвърлят 159 млрд. щатски долара, според кубинското правителство.

(Тази новина се разпространява по споразумение между БТА и испанската агенция ЕФЕ)

CHF CHF 1 2.00392
GBP GBP 1 2.27435
RON RON 10 3.93108
TRY TRY 100 5.65578
USD USD 1 1.82243