ООН осъди анексирането на украинските територии от Русия

ЕС и Свят 13.10.2022 09:31 Снимка: ДНЕС+

ООН осъди анексирането на украинските територии от Русия

Общото събрание на ООН прие с голямо мнозинство резолюция, която осъжда руските "опити за незаконно анексиране" на четирите частично окупирани области в Украйна и призовава всички страни да не признават тези територии за част от Русия, предаде Ройтерс.

Резолюцията бе подкрепена от 143 от общо 193 държави. Само 4 страни подкрепиха Русия, гласувайки "против" – Сирия, Никарагуа, Северна Корея и Беларус.  

Трийсет и пет държави гласуваха "въздържал се", в това число и стратегическият партньор на Русия - Китай, а останалите страни не участваха във вота.   

Постоянният представител на Украйна в ООН Сергий Кислица нарече вота "изумителен" и "исторически момент", а постоянната представителка на САЩ Линда Томас-Грийнфийлд  - "паметен ден“. Посланикът на ЕС в ООН Олоф Ског каза, че приемането на резолюцията е "кънтящо послание до Русия, че тя е и остава изолирана".

"Резолюцията изпраща изключително важен сигнал към Москва и към всички: няма значение дали сте голяма или малка, богата или бедна, стара или нова страна. Ако сте част от ООН, вашите граници са си ваши и са защитени от международното право и те не могат да бъдат преначертани от никой друг със сила", посочи Томас-Грийнфийлд.  

Изненада предизвика подкрепата от страна на Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и други членове на Съвета за сътрудничество в Залива, както и на Бразилия.

Постоянният представител на Русия в ООН Василий Небензя  призова страните да гласуват против резолюцията, като я нарече "политизиран и открито провокативен документ“ и заклейми нейните вносители като "безскрупулни западни изнудвачи“. Той изрази съжалението си, че вотът не е бил таен, както настояваше Русия.  

Небензя повтори твърденията на Москва, че референдумите са валидни и заяви, че "населението на тези области не иска да се върне в Украйна“.

Четирите държави, които се присъединиха към Русия и гласуваха "против“, бяха Северна Корея, Беларус, Сирия и Никарагуа.

Сред 35-те държави, които се въздържаха, имаше 19 африкански страни. Китай, Индия, Пакистан и Куба също гласуваха "въздържал се".

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355