ЕС и Свят 24.02.2025 15:02 Снимка: ДНЕС+
ООН: Човешките права са подложени на задушаване
Правата на човека са кислородът на човечеството. Но те биват задушавани едно след друго, заяви Гутериш
Човешките права са подложени на постепенно задушаване, предупреди генералният секретар на ООН Антонио Гутериш, цитиран от Франс прес.
"Правата на човека са кислородът на човечеството. Но те биват задушавани едно след друго", заяви Гутериш от трибуната на Съвета на ООН по правата на човека.
"Правата на човека, подложени на жестоки атаки, са в най-слабата си точка. Тази ситуация представлява пряка заплаха за всички механизми и системи, които са били старателно създадени през последните 80 години за защита и развитие на правата на човека", подчерта генералният секретар на ООН.
Тези права се задушават "от авторитарните лидери, които смазват опозицията, защото се страхуват от това, на което би бил способен един напълно овластен народ", подчерта Гутериш, без да посочи примери.
Той осъди и ролята на "патриархата, който пречи на момичетата да ходят на училище и на жените да се ползват от основните си права", както и на "подпалвачите на войни, които се подиграват с международното право, международното хуманитарно право и Устава на ООН". Но човешките права са заплашени и от "климатичната криза", както и "морално банкрутиралата световна финансова система, която твърде често пречи на по-голямото равенство и устойчивото развитие".
Гутериш осъди отново "неконтролируемите технологии като изкуствения интелект, които пораждат големи надежди, но също така имат способността да нарушават правата на човека с едно кликване".
Той подчерта също, че има "нарастваща нетърпимост" към цели групи, включително коренното население, мигрантите и бежанците, ЛГБТ общността и хората с увреждания.
Като цяло правата на човека се задушават "от реториката на онези, които, проповядвайки разделение и гняв, виждат в правата на човека не полза за човечеството, а пречка за властта, печалбата и контрола, които желаят", предупреди генералният секретар на ООН.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10599 |
GBP
|
1 | 2.24061 |
RON
|
10 | 3.84295 |
TRY
|
100 | 3.87452 |
USD
|
1 | 1.65945 |
Последни новини
- 21:02 Хороскоп за събота, 27 декември 2025 г.
- 19:36 Тръмп: САЩ нанесоха смъртоносен удар срещу "терористичната сган" ИДИЛ в Нигерия
- 19:25 Китай превръща Хайнан в безмитна врата към пазара от 1,4 милиарда души
- 19:15 Финансистът Виктор Папазов: За руските съдебни искове и бъдещето на ЕС
- 19:05 Япония прие рекорден бюджет за отбрана
- 18:54 Junge Welt: Атентатът срещу руския генерал Сарваров е акт на отчаяние
- 18:43 Специалисти: Хранителните стоки са поскъпнали с 35-50 процента и повече
- 18:31 Михаил Хазин: САЩ предават на Русия цяла Източна Европа, включително България