ЕС и Свят 09.12.2024 11:31 Снимка: ДНЕС+
Олаф Шолц: Отстраняването на Башар Асад е добра новина, но трябва да се предпазят всички малцинства
Германският канцлер Олаф Шолц определи края на режима на Башар Асад в Сирия като "добра новина" и призова да се предпазят всички религиозни и етнически малцинства в страната, както и да се търси "политическо решение" на кризата, предаде Франс прес.
"Башар Асад брутално потискаше собствения си народ. На неговата съвест тежат безброй много животи. Той принуди много хора да избягат от Сирия и много от тях дойдоха в Германия", пише в изявление на германския канцлер.
В същото време "сега е от съществено значение в Сирия бързо да се възстанови върховенството на закона и реда". Чуждестранната "намеса" в страната трябва да бъде преустановена, допълва Шолц, имайки предвид Русия, Иран и Турция.
"Всички религиозни общности и малцинства трябва да бъдат предпазени", пише още Шолц. Важно е да се работи за "политическо решение на конфликта в Сирия съгласно Резолюция 2254 на Съвета за сигурност на ООН", подчертава той.
Резолюция 2254 на Съвета за сигурност определя параметри, свързани с политическото уреждане на започналия през 2011 г. конфликт в Сирия. Резолюцията бе приета през 2015 г.
По-рано днес германската външна министърка Аналена Бербок изрази загриженост от възможността след отстраняването на Асад управлението на Сирия да бъде поето от "други радикални сили".
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 11:17 Колумбия допълни осминафиналите с поредния си впечатляващ мач
- 11:07 В 120-минутен трилър: Аржентина издържа срещу сърцатия дебютант Кабо Верде
- 10:57 АФП: Моджтаба Хаменей – незабележимият ирански върховен лидер, останал в сянката на баща си
- 10:45 Спасителят на Сашко от Перник води битка за живота си и има нужда от помощ
- 10:34 Поне осем футболисти на отбор от Мондиала са хванати с допинг
- 10:23 Нов успех за Хамилтън - ще стартира първи на домашния спринт
- 10:12 Версия: Искат оставката на Десислава Атанасова, за да получи Радев мнозинство в КС
- 10:02 Преди срещата на върха на НАТО: Тръмп ще положи венец в мавзолея на Ататюрк в Анкара