Одеският „Освиенцим”
ЕС и Свят 03.05.2014 16:34
В украинската Одеса е обявен 3-дневен траур за жертвите на невижданите улични сблъсъци между националистите и привържениците на референдума в Украйна. В резултат от безредиците и пожара в една от сградите в центъра на града загинаха повече от 40 души, близо 200 се обърнаха за медицинска помощ.
Според ръководството на Русия, за престъпленията в Одеса отговарят фактическите власти в Киев. „Престъпници стават онези, които смятат киевската хунта за законна” – каза прессекретарят на руския държавен ръководител Дмитрий Песков.
Пожарът в Дома на профсъюзите в петък вечерта стана трагичен финал на безредиците, които по напрежение напомнят събитията в Киев преди някъде два месеца. Несанкционираният уличен марш на националистични групировки и местни футболни „ултрас” с лозунгите за „единна Украйна” се превърна в противоборство с привържениците на референдума в страната, които преди определено време бяха сложили палатки на площада пред Дома на профсъюзите.
Съгласно новата украинска „революционна традиция”, бяха задействани камъни, бейзболни бухалки и „коктейли на Молотов”. Полицията се опита да разедини страните, но действаше пасивно и нерешително. В резултат националистите от т.н. „Десен сектор” подпалиха палатковия лагер,а след това и самия Дом на профсъюзите, където се намираха активисти, не съгласни с политиката на днешните власти на страната. Няколко души изгоряха живи, други умряха от отравяне с дим. Спасявайки се от огъня, хората се хвърляха от прозорците. Очевидци казват, че пожарникарите са дошли на мястото след половин час.
МВнР на Руската Федерация заяви, че смята трагедията в Одеса за проява на престъпната безотговорност на киевските власти, „насърчаващи наглите национал-радикалисти, които са развързали кампания на физически терор спрямо привържениците на референдума и реалните конституционни промени в украинското общество”.
Председателят на комитет на Държавната Дума на Русия по въпросите на ОНД Леонид Слуцки сравни станалото в Одеса с престъпленията на нацистите. „Това е нов Освиенцим” – каза парламентаристът. Първият вицепремиер на Крим Рустам Тимергалиев напомни, че „за последен път живи хора са изгаряни в Украйна от нацистите по време на Великата Отечествена война”.
Сблъсъците с масова гибел на хора в Одеса означават, че Украйна в прекия смисъл на думата е пред прага на гражданската война, смята заместник директорът на Института на страните от ОНД Владимир Жарихин. Според него, украинските десни радикалисти се чувстват на периферията на политическия процес и сега искат повече влияние. На тях им е изгодно страната окончателно да се въвлече в гражданска война. При това САЩ, според Жарихин, само ще се радват на възникването в центъра на Европа, непосредствено до границите на Русия, на „нова Сомалия”.
На свой ред прессекретарят на руския държавен ръководител Дмитрий Песков заяви, че след трагичните събития в Одеса, Русия, както и всяка друга страна, вече не е в състояние да убеди жителите на югоизточна Украйна да се разоръжат на фона на пряката заплаха за техния живот.
Песков окачестви като „абсурд” перспективата за провеждане на президентските избори в Украйна, насрочени за 25 май. „След станалото в Одеса, на фона на разгръщането на спиралата на конфронтацията в югоизточна Украйна, ние не разбираме, за какви избори говорят в Киев, в европейските столици и във Вашингтон” – подчерта Дмитрий Песков./bulgarian.ru
Според ръководството на Русия, за престъпленията в Одеса отговарят фактическите власти в Киев. „Престъпници стават онези, които смятат киевската хунта за законна” – каза прессекретарят на руския държавен ръководител Дмитрий Песков.
Пожарът в Дома на профсъюзите в петък вечерта стана трагичен финал на безредиците, които по напрежение напомнят събитията в Киев преди някъде два месеца. Несанкционираният уличен марш на националистични групировки и местни футболни „ултрас” с лозунгите за „единна Украйна” се превърна в противоборство с привържениците на референдума в страната, които преди определено време бяха сложили палатки на площада пред Дома на профсъюзите.
Съгласно новата украинска „революционна традиция”, бяха задействани камъни, бейзболни бухалки и „коктейли на Молотов”. Полицията се опита да разедини страните, но действаше пасивно и нерешително. В резултат националистите от т.н. „Десен сектор” подпалиха палатковия лагер,а след това и самия Дом на профсъюзите, където се намираха активисти, не съгласни с политиката на днешните власти на страната. Няколко души изгоряха живи, други умряха от отравяне с дим. Спасявайки се от огъня, хората се хвърляха от прозорците. Очевидци казват, че пожарникарите са дошли на мястото след половин час.
МВнР на Руската Федерация заяви, че смята трагедията в Одеса за проява на престъпната безотговорност на киевските власти, „насърчаващи наглите национал-радикалисти, които са развързали кампания на физически терор спрямо привържениците на референдума и реалните конституционни промени в украинското общество”.
Председателят на комитет на Държавната Дума на Русия по въпросите на ОНД Леонид Слуцки сравни станалото в Одеса с престъпленията на нацистите. „Това е нов Освиенцим” – каза парламентаристът. Първият вицепремиер на Крим Рустам Тимергалиев напомни, че „за последен път живи хора са изгаряни в Украйна от нацистите по време на Великата Отечествена война”.
Сблъсъците с масова гибел на хора в Одеса означават, че Украйна в прекия смисъл на думата е пред прага на гражданската война, смята заместник директорът на Института на страните от ОНД Владимир Жарихин. Според него, украинските десни радикалисти се чувстват на периферията на политическия процес и сега искат повече влияние. На тях им е изгодно страната окончателно да се въвлече в гражданска война. При това САЩ, според Жарихин, само ще се радват на възникването в центъра на Европа, непосредствено до границите на Русия, на „нова Сомалия”.
На свой ред прессекретарят на руския държавен ръководител Дмитрий Песков заяви, че след трагичните събития в Одеса, Русия, както и всяка друга страна, вече не е в състояние да убеди жителите на югоизточна Украйна да се разоръжат на фона на пряката заплаха за техния живот.
Песков окачестви като „абсурд” перспективата за провеждане на президентските избори в Украйна, насрочени за 25 май. „След станалото в Одеса, на фона на разгръщането на спиралата на конфронтацията в югоизточна Украйна, ние не разбираме, за какви избори говорят в Киев, в европейските столици и във Вашингтон” – подчерта Дмитрий Песков./bulgarian.ru
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:53 Хороскоп за сряда, 24 юни 2026 г.
- 19:34 Норвежките фенове превзеха „Таймс Скуеър“ в Ню Йорк с грандиозно „викингско гребане“ (ВИДЕО)
- 19:27 Австралийски глашатай постави световен рекорд за най-силен вик - 122,4 децибела (видео)
- 19:20 ООН: Над 200 000 деца са убити в Газа, Израел умишлено ги нападал. Това е геноцид
- 19:13 Ерген и мома ще търсят любовта в новия сезон на едноименното предаване
- 19:06 Меган Маркъл и принц Хари под финансов натиск заради високите си разходи
- 18:59 Мощно торнадо удари Русия
- 18:51 Спряха обществената поръчка за проектирането на Националната детска болница