ЕС и Свят 10.02.2025 13:14 Снимка: ДНЕС+
Новозеландските власти притеснени от споразумение между Китай и островите Кук
Министър-председателят на островите Кук Марк Браун, които са част от Нова Зеландия, пътува до Китай, за да подпише споразумение, свързано с инфраструктура, търговия и икономика, предаде "Ройтерс".
Това е предизвикало безпокойствието на Нова Зеландия, понеже премиерът на островите не се е консултирал за споразуменията с властите там, въпреки че са обвързани конституционно.
Нова Зеландия е притеснена от присъствието на Китай в тихоокеанския регион и заплахата, която представлява за националната сигурност на страната.
На пресконференция днес, 10 февруари, новозеландският премиер Кристофър Луксън заяви, че страната му очаква прозрачност и консултации с островите Кук след съобщението на Марк Браун, че се отива в Китай, а посещението му ще е свързано с партньорство в националното развитие, включително инфраструктура, търговия и икономика.
"Съгласно нашите конституционни договорености, ние очакваме, разбирате ли, въпросите на отбраната и сигурността да бъдат прозрачно обсъждани между партньорите. Това е всичко, което искаме тук", подчерта Луксън. Той добави, че щом Нова Зеландия разбере какво съдържа споразумението, правителството ще реши как да постъпи.
В изявление на вицепремиера Уинстън Питър се посочва, че Нова Зеландия е отправял многократни искания до островите Кук за споделяне или консултация относно съдържанието на споразуменията, които Браун планира да подпише с Китай, но не получи изчерпателен отговор, което поражда сериозна загриженост.
От своя страна премиерът на островите отхвърли твърденият, че подготвяното споразумение в Китай е по някакъв начин тайно. "Винаги сме водили международните си дела с почтеност и прозрачност. Всяко споразумение, което сключваме, ще бъде в най-добрия интерес на островите Кук", каза той. Той не посочи подробности по споразумението.
Но жителите на остров Кук също се съмняват в споразумението. Тина Браун, лидер на опозиционната Демократическа партия, заяви, че хората са обезпокоени от липсата на консултации. "Ако няма какво да крием, защо не се консултираме с Нова Зеландия?", попита тя.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10599 |
GBP
|
1 | 2.2185 |
RON
|
10 | 3.84567 |
TRY
|
100 | 4.02573 |
USD
|
1 | 1.69277 |
Последни новини
- 21:04 Хороскоп за неделя, 2 ноември 2025 г.
- 19:33 MOK заплаши България с изваждане от олимпийското семейство заради Стефка Костадинова
- 19:23 Москва: Украинският спецдесант в Покровск е унищожен. В Киев мълчат
- 19:11 Моторист загина при сблъсък с друг мотор на пътя Пловдив – Карлово
- 19:00 Собственикът на "Ботев" за инцидента: Наумов е с комоцио, нямаше как да продължи
- 18:50 Арестуваха в планината над Банско мъж, обявен за покойник преди 12 години
- 18:38 Красимир Вълчев: Първи клас може да се повтаря при незнание на български език
- 18:31 Мъжът, застрелял жена в магазин в София, е открит мъртъв