ЕС и Свят 12.04.2025 17:37 Снимка: ДНЕС+
Новият суперизтребител на САЩ F-47 е под риск: Митата пречат на производителите
Ограниченията на Китай за износ на редки метали за САЩ ще попречат на американците да построят новия изтребител от шесто поколение F-47, за който наскоро съобщи президентът Доналд Тръмп, пише сп. Newsweek, цитирано от "Фокус".
Източници от индустрията посочват, че действията на Пекин предизвикват безпокойство у американските авиопроизводители, тъй като те се снабдяват с авионика изключително от Китай.
Китай добива около 90% от световните количества редкоземни елементи, използвани в отбранителната промишленост, електромобилите, енергетиката и електрониката.
Припомняме, че Тръмп заяви, че самолетът F-47 ще струва около 300 млн. долара и ще бъде "най-смъртоносният самолет в историята".
Той ще достига скорост над Мах 2 (около 2450 км/ч) и ще бъде оборудван с модерни стелт технологии. Изпитателните полети на експерименталния модел на новия изтребител се провеждат от пет години.
По-рано Китай обяви, че ще повиши митата за САЩ до 125% в отговор на обявените американски мита от 145%. Държавният съвет на Китай отбеляза, че сегашното ниво на тарифите прави невъзможно внасянето или изнасянето на стоки от Съединените щати.
Още по темата
-
-
25 щата съдят правителството на Тръмп заради митата
преди 2 седмици
-
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:33 Фен на Селтик почина на стадиона по време на Шампионска лига
- 19:24 OpenAI се готви усилено за борсата
- 19:16 Белград благодари на Русия за изпратения противопожарен самолет „Илюшин Ил-76“
- 19:08 Седемнадесет позлатени статуи на Буда са открити при разкопки на исторически обект в Шри Ланка
- 19:01 Верстапен прекрати спекулациите и подписа нов договор с "Ред Бул"
- 18:53 18-годишният Теодор, обвиняем за побоя над непалци в Пловдив, остава на свобода
- 18:46 Моника Люински с впечатляваща промяна. Феновете я обсипаха с комплименти
- 18:38 Експерт по Близкия изток: Иран няма интерес да си отваря нов фронт към страни от НАТО