
ЕС и Свят 02.02.2024 12:01 Снимка: ДНЕС+
Нови разкрития за шпионския софтуер "Пегас"
Журналисти, адвокати и активисти са станали жертва на шпионския софтуер "Пегас" в Йордания
Произведеният в Израел шпионски софтуер "Пегас" е бил използван в Йордания за хакване на мобилните телефони на най-малко 30 души, включително журналисти, адвокати, правозащитници и политически активисти, съобщи вчера организацията за дигитални права "Аксес нау" (Access Now), цитирана от Асошиейтед прес, предава БТА.
Хакването с шпионски софтуер, произведен от израелската компания "НСО груп", е извършено от 2019 г. до септември миналата година, посочва "Аксес нау" в свой доклад. Организацията не обвинява правителството на Йордания за хакерската атака.
Една от мишените е бил заместник-директорът на "Хюман райтс уоч" за региона Адам Кугъл, който каза в интервю, че е трудно да си представим кой друг освен правителството на Йордания би имал интерес от хакването на тези, които са станали мишени.
Йорданското правителство засега не е коментирало доклада, отбелязва АП.
В доклад от 2022 г., в който се описва много по-малка група от жертви на шпионския софтуер "Пегас" в Йордания, дигитални изследователи от изследователския център "Ситизън лаб" към университета в Торонто идентифицират двама оператори на шпионския софтуер, които според тях може да са били агенти на йорданското правителство. Година по-рано новинарският портал "Аксиос" съобщи за преговори между йорданското правителство и "НСО груп".
"Смятаме, че това е само върхът на айсберга, когато става въпрос за използването на шпионския софтуер "Пегас" в Йордания, и че истинският брой на жертвите вероятно е много по-голям", посочи организацията "Аксес нау". Нейният директор за Близкия изток и Северна Африка Маруа Фатафта каза, че поне 30 от 35-те известни лица, които са били обект на хакерска атака, са били успешно хакнати.
Компанията "НСО груп" твърди, че продава шпионския си софтуер само на проверени разузнавателни и правоприлагащи агенции - и то само за използване срещу терористи и опасни престъпници. Изследователите в областта на киберсигурността, които са проследили използването на шпионския софтуер в 45 държави, обаче, са документирали десетки случаи на политически мотивирана злоупотреба с него - от Мексико и Тайланд до Полша и Саудитска Арабия, посочва АП.
Още по темата
![]() |
1 | 2.10214 |
![]() |
1 | 2.25404 |
![]() |
10 | 3.84431 |
![]() |
100 | 4.04393 |
![]() |
1 | 1.69058 |
Последни новини
- 15:05 Парите за здраве: Няма да вдигат здравните осигуровки и таксата при личните лекари
- 14:57 Почина заподозрян за пожара в дискотеката в Кочани
- 14:50 "Галъп": Ако гласуваме днес - ГЕРБ-СДС - 27,4%, ДПС-НОВО НАЧАЛО - 17,5%, ПП-ДБ - 13,9%
- 14:43 Проф. Ангелов категоричен: Социалните мрежи трябва да са забранени за деца под 15 години
- 14:36 В емблематична Тоскана, Италия, левицата се обедини и победи десните на Мелони на регионалния вот
- 14:31 Тръмп убеди Нетаняху да приеме една сделка. Но ще запази ли неговата подкрепа?
- 14:23 Милуоки взе още един от братята на Янис и влезе в историята
- 14:14 12-годишно момче от Казахстан е в кома след падане с електрическа тротинетка край Несебър