ЕП: Европейски правителства могат да злоупотребят с шпионски софтуер

ЕС и Свят 10.05.2023 10:30 Снимка: ДНЕС+

ЕП: Европейски правителства могат да злоупотребят с шпионски софтуер

Депутатите от Европейския парламент, които разследват използването на шпионския софтуер "Пегас" срещу опозиционни политици и журналисти, изразиха силно безпокойство от възможни злоупотреби в Унгария и Полша и изразиха съжаление заради отказа за сътрудничество при разследването, предаде Асошиейтед прес.

Шпионският софтуер, разработен от израелската компания за киберразузнаване "НСО груп" (NSO Group), е бил използван по целия свят за проникване в телефоните и компютрите на политически фигури, правозащитници, журналисти и дори на католически духовници, припомня АП. Твърди се, че той е бил предоставен само на правителствени служби.

Киберразузнавачи са открили следи от "Пегас" или друг шпионски софтуер в Полша, Унгария, Испания и Гърция. Но след едногодишно разследване членовете на ЕП заявиха, че не са успели да открият доказателства.

"Имаме ли доказателства? Не, защото нито един от органите не ни сътрудничи", заяви нидерландската евродепутатка София ин'т Велд, която помогна за провеждането на разследването.

Тя допълни, че разследващите подозират, но не могат да докажат, че Гърция е изнесла шпионския софтуер “Предътър” (Predator) в Кипър, който след това е доставил в Судан.

Нидерландският евродепутат Йерун Ленарс заяви, че отказът на полското крайнодясно правителство да сътрудничи изглежда е "част от по-широк подход за заглушаване на всякакъв вид несъгласие".

В окончателния си доклад депутатите посочват, че използването на "Пегас" в Полша е част от "система за следене на опозицията и критиците на правителството, която има за цел да запази управляващото мнозинство и правителството на власт".

В текста се казва, че използването на шпионски софтуер в Унгария е "част от премислена и стратегическа кампания на правителството за унищожаване на свободата на медиите и свободата на словото". Унгарският министър на правосъдието е отхвърлил многократните искания за разговори.

Депутатите заявиха, че са изпратили въпросници до органите в 27-те страни членки на ЕС, но много малко от тях са предоставили "съответната информация". Някои правителства, включително и нидерландското, изобщо не са отговорили. Други са отказали да предоставят данни от съображения, свързани с националната сигурност, предаде БТА.

"Злоупотребата с шпионски софтуер няма нищо общо с националната сигурност", каза Ин'т Велд. Тя изрази загриженост, че жертвите не са могли да потърсят помощ, след като властите са били обвинени в извършване на шпионаж. "В нито един случай досега не е възтържествувало правосъдието. В нито един", подчерта тя.

CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549