ЕС и Свят 02.08.2024 00:23 Снимка: ДНЕС+
Невиждана от времето на Студената война размяна на затворници между Русия и Запада
24 затворници и две деца от 7 държави бяха разменени между Русия и Запада. Сред освободените са американският журналист от "Уолстрийт Джърнъл" Еван Гершкович и бившият морски пехотинец Пол Уилън.
Процесът по размяна между Западаи Русия в турската столица Анкара завърши, съобщи тази вечер източник от турските сили за сигурност, цитиран от Ройтерс и БТА.
САЩ и четирима техни съюзници постигнаха сделка с Русия за най-голямата размяна на затворници от края на Студената война насам. Тя включва освобождаването на 16 души от страна на Русия, включително американския журналист Еван Гершкович, съобщи по-рано днес Белият дом, цитиран от световните агенции.
Администрацията на Байдън договори сложната сделка с Русия и още няколко държави, съгласни да изпратят осем затворници, излежаващи присъди на Запад, обратно в Русия. Включени са и две деца, които не са били задържани.
Сред тях е Вадим Красиков, който излежаваше доживотна присъда за убийството на чеченско-грузински дисидент в Берлин.
Президентът на САЩ Джо Байдън определи размяната като "дипломатически подвиг". "Някои от тези жени и мъже бяха несправедливо задържани в продължение на години. Всички те преживяха невъобразими страдания. Тяхната агония днес приключи", заяви Байдън.
Сделката е договаряна тайно повече от година и представлява голямо постижение. Тя ще бъде представена по-късно днес от администрацията на Байдън като политически успех, в момент, когато президентската надпревара в САЩ навлиза във финалната си фаза.
Освободените днес затворници включват трима граждани на САЩ и един законно пребиваващ в страната: Еван Гершкович, Пол Уилън, Алсу Курмашева и Владимир Кара-Мурза.
Дванадесет германски граждани и руски политически затворници ще се върнат в Германия: Дитер Воронин, Кевин Лик, Рико Кригер, Патрик Шобел, Херман Мойжес, Иля Яшин, Лилия Чанишева, Ксения Фадеева, Вадим Останин, Андрей Пивоваров, Олег Орлов, Саша Скочиленко.
Осемте души, които се връщат в Русия, са: Вадим Красиков (от Германия), Артьом Викторович Дулцев (от Словения), Анна Валериевна Дулцева (от Словения), Михаил Валериевич Микушин (от Норвегия), Павел Алексеевич Рубцов (от Полша), Роман Селезньов (от САЩ), Владислав Клюшин (от САЩ), Вадим Коношченок (от САЩ).
Като цяло сделката включва освобождаване на 16 души, държани в Русия, в замяна на 8 лица, държани в САЩ, Германия, Норвегия, Словения, Полша, съобщи съветникът по националната сигурност в Белия дом Джейк Съливан.
Предвидено е американският президент да се срещне със семействата на освободените американци в Белия дом.
Вашингтон продължава усилията си да постигне освобождаването и на учителя Марк Фогъл, каза висш представите на американската администрация.
Байдън каза също, че не се е наложило да разговаря с руския президент Владимир Путин по въпроса за размяната.
Турската национална разузнавателна служба МИТ съобщи, че е посредничила за постигане на сделката за размяна. МИТ нарече операцията по размяна, състояла се на летището в Анкара, като „най-обхватната размяна на затворници между САЩ, Русия и Германия през последните години.
В рамките на операцията затворниците са били транспортирани до Турция със седем самолета: два от САЩ и по един от Германия, Полша, Словения, Норвегия и Русия.
Десет затворници, сред които и двама непълнолетни, са изпратени в Русия, тринадесет затворници – в Германия, трима затворници – в САЩ.
Досега най-голямата размяна на агенти между Изтока и Запада е осъществена през юни 1985 г., припомня Асошиейтед прес. Тогава Мариан Захарски, бивш офицер от полското разузнаване, осъден за шпионаж срещу САЩ, е разменен заедно трима други агенти на Източния блок за 23 западняци, вкарани в затвора за шпионаж в страните от Варшавския договор.
Размяната се осъществява на моста Глинике, на границата между Източен и Западен Берлин, наричан Моста на шпионите, и е резултат от преговори, продължили три години.
Си Ен Ен писа, че размяната е резултат на месеци тайни и сложни преговори между Москва и Вашингтон, като дипломатите на САЩ са работили в страни по целия свят по предложения, които да мотивират Русия да освободи американците.
Кремъл все още няма да коментира темата за размяната, заяви пред ТАСС прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков.
„Все още не казваме нищо по тази тема“, отговори представителят на Кремъл на молба да потвърди или отрече съобщенията на турския телевизионен канал Ен Те Ве (NTV) за факта на размяната на летището в Анкара.
В продължение на няколко дни се спекулираше, че споразумението е предстоящо, след като няколко затворници, държани в Русия, изчезнаха от наказателните си колонии, което е необичайно явление.
Размяната е първата между Москва и Запада след освобождаването през декември 2022 г. на американската баскетболистка Бритни Грайнър, задържана в Русия по обвинения в контрабанда на наркотици, в замяна на освобождаването на известния руски търговец на оръжие Виктор Бут, излежаващ присъда в САЩ.
При предишна размяна през 2010 г. бяха освободени 14 шпиони, включително руснаците Анна Чапман, осъдена в САЩ, и Сергей Скрипал, двоен агент, вкаран в затвора в Русия.
Още по темата
CHF | 1 | 2.08755 |
GBP | 1 | 2.35585 |
RON | 10 | 3.9314 |
TRY | 100 | 5.29331 |
USD | 1 | 1.81532 |
Последни новини
- 11:48 Служебният кабинет трябва да одобри удължаване на договора на БДЖ с 1 година
- 11:39 Виктория Василева за "Величие": Много си надценяват ролята
- 11:34 Радан Кънев видя риск от разпадане на коалицията ПП-ДБ, "тя в момента почти не съществува"
- 11:31 Military Watch Magazine: Никой не знае колко танка Abrams оцеляха на фронта и дали въобще ги има
- 11:23 Пожар избухна в компанията, която сглобява атомните подводници на Обединеното кралство
- 11:22 От днес затварят дясното платно на бул."Вл. Варненчик" в посока центъра на Варна
- 11:20 Проф. Константинов: На "Величие" не достигат 31 гласа. Само съдът може да отвори чувалите
- 11:14 Везенков във вихъра си, Олимпиакос би Реал