Най-малко 32 убити във вълненията в Южна Африка

ЕС и Свят 13.07.2021 15:58 Снимка: ДНЕС+

Най-малко 32 убити във вълненията в Южна Африка

Протестиращи се сблъскаха с полицията в няколко района в Южна Африка, а грабители оплячкосаха търговски центрове, след като разочарованията от бедността и неравенството се превърнаха в най-тежките вълнения в страната от години, информира "Ройтерс".

Представители на службите за сигурност увериха, че правителството работи, за да гарантира, че насилието и грабежите няма да се разпространят още, но се въздържаха да обявят извънредно положение.

"Никакви нещастия или лични обстоятелства от нашите хора не дават право на никого да плячкосва, руши и прави каквото си иска и нарушава закона", подчерта министърът на полицията Бхеки Челе на пресконференция.

Насилието беше предизвикано от хвърлянето в затвора на бившия президент Джейкъб Зума, след като негови поддръжници излязоха на улицата миналата седмица, но ситуацията се превърна в изблик на гняв заради постоянната бедност и неравенството в Южна Африка 27 години след края на апартейда.

Икономическото въздействие на COVID-19 ограниченията изостри проблемите.

Днес войници бяха изпратени до горещи точки, след като превъзхождащата по численост полиция изглеждаше безпомощна да предотврати нападения и плячкосвания на търговски обекти в родната провинция на Зума Квазулу-Натал и в провинция Гаутенг, където се намира най-големият град в страната, Йоханесбург. Колони от бронетранспортьори се движеха по магистралите.

Към момента 32-ма души са убити по време на вълненията според държавни и провинциални власти. Полицейският министър Челе обаче обяви, че официалния брой на убитите е 10 души.

Магазини, бензиностанции и правителствени сгради бяха принудени да затворят. Мародери задигнаха вещи, вариращи от бира и хранителни продукти до домакински уреди, показаха кадри и поне един търговски център беше напълно оплячкосан.

По улиците протестиращите хвърляха камъни, а полицията отговори с гумени куршуми.

В някои райони на крайбрежния град Дърбан, където магазини бяха разграбени, нямаше видимост на полиция, каза очевидец пред "Ройтерс". В мол в района Совето в Йоханесбург полиция и военни са патрулирали, докато собственици на магазини оценяваха щетите.

Челе уточни, че до момента са арестувани 757 души. Той каза, че правителството ще действа, за да предотврати по-нататъшното разрастване на насилието и предупреди, че на хората няма им бъде позволено "да се подиграват с нашата демократична държава".

Министърът на отбраната Носививе Маписа-Нкакула, говорейки на същата пресконференция, настоя, че не смятал, че все още трябва да се налага извънредно положение.

79-годишният Зума беше осъден миналия месец за нарушаване на заповед на конституционния съд да даде показания за разследване, което се занимава с корупция по високите етажи на властта през деветте му години на поста до 2018 г.

Решението да го хвърлят в затвора е резултат от съдебни производства, разглеждани като тест за способността на Южна Африка след епохата на апартейда да наложи върховенството на правото, включително срещу влиятелни политици.

Но всяка конфронтация с войници рискува да подхрани обвиненията на Зума и негови поддръжници, че те са жертви на политически мотивирани репресии от неговия наследник, президента Сирил Рамафоса.

Насилието се влоши, след като в понеделник Зума оспори 15-те си месеца затвор във върховния съд на Южна Африка. Решението е запазено до неуточнена дата.

Но влошаващата се ситуация открои по-широки проблеми и неосъществени очаквания, последвали края на управлението на бялото малцинство през 1994 г. и избора на Нелсън Мандела в първите свободни и демократични избори в Южна Африка.

Икономиката изпитва затруднения да се измъкне от щетите, причинени от най-тежката COVID-19 епидемия в Африка, принуждавайки я неколкократно да налага ограничения върху бизнеса, който удари и без това крехкото възстановяване.

Кризата може да е разширила пропастта между по-богатите и по-бедните. Нарастващата безработица кара хората да стават все по-отчаяни. Безработицата достигна нов рекорд от 32,6% през първите три месеца на 2021 година.

Но в обръщение вчера вечерта Рамафоса каза: "Това, на което сме свидетели сега, са опортюнистични актове на престъпност, като групи от хора подбуждат хаос само като прикритие за грабежи и кражби."/news.bg

CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594