НАТО мисли за постоянни войски в Източна Европа
ЕС и Свят 07.05.2014 07:36
На фона на ситуацията в Украйна, страните членки на НАТО могат да разгледат възможността за постоянно разполагане на военни контингенти в Източна Европа, съобщава Ройтерс, позовавайки се на главнокомандващия обединените въоръжени сили на НАТО в Европа – американския генерал Филип Бридлав.
"Мисля, че (постоянното разполагане на войски в Източна Европа) е онова, върху което трябва да помислим и ние ще поставим този въпрос за обсъждане пред лидерите на нашите страни", каза Бридлав на пресконференция в канадската столица Отава.
След влошаването на ситуацията в Украйна руският министър на отбраната Сергей Шойгу заяви, че е налице "безпрецедентно" нарастване на активността на въоръжените сили на САЩ и НАТО в Източна Европа край руските граници. Началникът на Генералния щаб Валерий Герасимов обърна внимание на председателя на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ Мартин Демпси за увеличаването на броя на авиацията и американските войски в Балтийските страни и Полша, както и кораби на НАТО в Черно море.
На свой ред генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен заяви в интервю за в. "Франкфуртер алгевмайне цайтунг", че "Русия сега се държи повече като враг, а не като партньор". Той предупреди Русия да се въздържа от дестабилизиране на ситуацията в Украйна, което "би било историческа грешка", но подчерта, че НАТО няма военни решения за украинската криза. Расмусен също призова европейските страни-членки на Алианса да се увеличат военните си разходи. /БГНЕС
"Мисля, че (постоянното разполагане на войски в Източна Европа) е онова, върху което трябва да помислим и ние ще поставим този въпрос за обсъждане пред лидерите на нашите страни", каза Бридлав на пресконференция в канадската столица Отава.
След влошаването на ситуацията в Украйна руският министър на отбраната Сергей Шойгу заяви, че е налице "безпрецедентно" нарастване на активността на въоръжените сили на САЩ и НАТО в Източна Европа край руските граници. Началникът на Генералния щаб Валерий Герасимов обърна внимание на председателя на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ Мартин Демпси за увеличаването на броя на авиацията и американските войски в Балтийските страни и Полша, както и кораби на НАТО в Черно море.
На свой ред генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен заяви в интервю за в. "Франкфуртер алгевмайне цайтунг", че "Русия сега се държи повече като враг, а не като партньор". Той предупреди Русия да се въздържа от дестабилизиране на ситуацията в Украйна, което "би било историческа грешка", но подчерта, че НАТО няма военни решения за украинската криза. Расмусен също призова европейските страни-членки на Алианса да се увеличат военните си разходи. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:53 Хороскоп за сряда, 24 юни 2026 г.
- 19:34 Норвежките фенове превзеха „Таймс Скуеър“ в Ню Йорк с грандиозно „викингско гребане“ (ВИДЕО)
- 19:27 Австралийски глашатай постави световен рекорд за най-силен вик - 122,4 децибела (видео)
- 19:20 ООН: Над 200 000 деца са убити в Газа, Израел умишлено ги нападал. Това е геноцид
- 19:13 Ерген и мома ще търсят любовта в новия сезон на едноименното предаване
- 19:06 Меган Маркъл и принц Хари под финансов натиск заради високите си разходи
- 18:59 Мощно торнадо удари Русия
- 18:51 Спряха обществената поръчка за проектирането на Националната детска болница