ЕС и Свят 10.02.2022 14:51 Снимка: ДНЕС+
Напрежението в Украйна: Русия и Беларус със съвместни военни учения
На този фон днес ще има европейски соволки в опит за потушаване на напрежението
Русия и Беларус започнаха 10-дневни съвместни военни учения на фона на продължаващите опасения от руска инвазия в Украйна.
Беларус е близък съюзник на Русия и има дълга граница с Украйна, отбелязва Би Би Си.
Очаква се около 30 000 руски войници да участват в ученията с Беларус.
Говорител на Кремъл определи съвместните учения като сериозни, като каза, че Русия и Беларус са „изправени пред безпрецедентни заплахи“. САЩ нарекоха ученията - за които се смята, че са най-голямото разполагане на Русия в Беларус след Студената война – „ескалационен“ ход. А Украйна го определи като „психологически натиск“.
Русия многократно отрича всякакви планове за нахлуване в Украйна, въпреки струпването на повече от 100 000 войници на границата.
В четвъртък се очакват дипломатически разговори, насочени към намаляване на напрежението. Те ще включват руски и украински пратеници, заедно с Франция и Германия - известни като Нормандската четворка.
Има предположения, че подновеният фокус върху така наречените Мински споразумения може да се използват като основа за успокояване на настоящата криза.
Украйна, Русия, Франция и Германия подкрепиха споразуменията през 2014-2015 г. Посланикът на Франция в САЩ Филип Етиен написа в Туитър, че споразуменията от Минск трябва да се използват за „изграждане на жизнеспособно политическо решение“.
Междувременно германският канцлер Олаф Шолц ще се срещне с лидерите на балтийските държави Естония, Латвия и Литва, които граничат с Русия и са били в бившия Съветски съюз - в Берлин в четвъртък.
Днес стана ясно и че Унгария няма да приеме още войски на НАТО на своя територия./tribune.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:33 Русия узакони свалянето на дронове над петролни платформи в Каспийско море
- 19:25 Фон дер Лайен: Заплахите на Русия срещу балтийските държави са недопустими
- 19:17 New York Times: Израел е искал да освободи Махмуд Ахмадинеджад и той да поеме властта в Техеран
- 19:10 Иззеха над 38 тона негодни храни и суровини от животни от месокомбинат в Свиленград
- 19:03 КЗК изпрати до Обществения съвет становище относно предложените промени в ЗЗК
- 18:54 Завърши монтажът на армировката за новите стоманобетонни панели на Дунав мост при Русе
- 18:46 Първият превод от заема на ЕС за Украйна ще бъде 3,2 млрд. евро
- 18:38 „Епична ярост“ доведе до епични загуби: САЩ губят 42 самолета и дронове в операцията срещу Иран