Министър плаши с извънредно положение в Украйна
ЕС и Свят 27.01.2014 06:54
Министърът на правосъдието на Украйна Елена Лукаш настоя протестиращите да освободят превзетата от тях сграда на ресорното й министерство и заплаши с въвеждането на извънредно положение. Лукаш, говорейки в ефира на украинска телевизия, определи окупацията на Министерството на правосъдието като проява на цинизъм.
По думите й, това е станало точно в момента, когато работната група за преодоляване на кризата се е занимавала с въпросите, засягащи амнистията и внасянето на промени в Конституцията на страната. Лукаш заплаши, че ще се обърне към президента Виктор Янукович с молбата да прекрати преговорите с опозицията, в случай че сградата на министерството не е освободена.
Освен това, министърът не изключи и други последствия, например, обявяване на извънредно положение. „Ако сградата на Министерството на правосъдието не бъде освободена незабавно, аз ще бъда принудена да се обърна към своите колеги – членовете на Съвета за национална сигурност и отбрана – с искането да обсъдим обявяването на извънредно положение в страната“, каза тя.
Сградата на министерството на правосъдието на Украйна на улица „Городецки“ бе превзета през нощта на понеделник от активисти на движението „Общо дело“. По-рано активистите на движението окупираха министерството на земеделието и министерството на енергетиката.
В сградата не се допускат милиционери и журналисти. Опозиционерите обясняват, че сградата е била превзета, за да пренощуват на топло. /БЛИЦ
По думите й, това е станало точно в момента, когато работната група за преодоляване на кризата се е занимавала с въпросите, засягащи амнистията и внасянето на промени в Конституцията на страната. Лукаш заплаши, че ще се обърне към президента Виктор Янукович с молбата да прекрати преговорите с опозицията, в случай че сградата на министерството не е освободена.
Освен това, министърът не изключи и други последствия, например, обявяване на извънредно положение. „Ако сградата на Министерството на правосъдието не бъде освободена незабавно, аз ще бъда принудена да се обърна към своите колеги – членовете на Съвета за национална сигурност и отбрана – с искането да обсъдим обявяването на извънредно положение в страната“, каза тя.
Сградата на министерството на правосъдието на Украйна на улица „Городецки“ бе превзета през нощта на понеделник от активисти на движението „Общо дело“. По-рано активистите на движението окупираха министерството на земеделието и министерството на енергетиката.
В сградата не се допускат милиционери и журналисти. Опозиционерите обясняват, че сградата е била превзета, за да пренощуват на топло. /БЛИЦ
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 13:11 ИПБ: Държавата плаща милиони за пасивна безопасност, без да е проверила какво купува и монтира
- 13:03 Медицински университет-Варна отбелязва 65 години с нестандартна щафета по вода
- 12:55 МААЕ: Споразумението между САЩ и Иран осигурява достъп до ядрените обекти на Техеран
- 12:47 Аркади Шарков: Около 80% от доплащането в системата на здравеопазването е за лекарства
- 12:39 ПБ: Разходите на предишните управляващи бяха по-ниски „на хартия“, скриха сметките в чекмеджетата
- 12:31 ЕК предлага удължаване с още една година на статута на закрила за украинските бежанци в ЕС
- 12:23 Шампионът Карлос Насар също става посланик на туризма ни
- 12:15 МТСП ще финансира 47 проекта за достъпна жилищна среда за хора с увреждания