Милер: Няма да има газова война с Украйна

ЕС и Свят 24.11.2011 18:58

Председателят на "Газпром" Алексей Милер не вижда основания за нова "газова война" с Украйна.

"Имаме действащ договор с Украйна за доставките на газ и за транзит, той се изпълнява и Украйна ще изпълнява този договор", каза той. Отговаряйки на въпрос, дали няма да избухне нова "газова война" с Украйна, Милер заяви: "Няма да има, защото договорът е за 2011-2012 г.". Според него, ситуацията днес е различна от тази, когато бяха прекратени доставките на газ – тогава нямаше договор.

"Украйна знае как се е държала тогава, а сега има договор и всички ще го изпълняват", подчерта Милер. По-рано от "Газпром" не изключиха сключването през ноември на нов газов договор с Киев, който се стреми към намаляване на цената на "синьото гориво". В същото време Милер потвърди, че утре в Москва се предвижда подписването на пакет документи с Беларус. Ще бъде подписан договор за покупката на още 50% от "Белтрансгаз". /БГНЕС

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355