Масова стрелба на събитие за Ханука в Сидни, има убити и ранени

ЕС и Свят 14.12.2025 13:50 Снимка: ДНЕС+

Масова стрелба на събитие за Ханука в Сидни, има убити и ранени

12 души са убити при стрелба на плажа Бонди в столицата на австралийския щат Нов Южен Уелс Сидни, предаде Al Jazeera. Сред тях е мъж, за когото се смята, че е един от стрелците. Вторият предполагаем нападатеел е в критично състояние.

Към този момент се съобщава и за 11 ранени, двама от които са полицаи.

Полицията в щата организира мащабна операция и призовава хората да избягват района", заявиха от полицията в щата. Телевизионните репортажи показващи хора, лежащи на земята. На място има линейки, както и няколко коли и хеликоптер на полицията.

Според Австралийската еврейска нападението е извършено по време на публично събитие за религиозния празник Ханука.

Спешно се предприемат сериозни мерки. Премиерът на Австралия Антъни Албанезе следи ситуацията. Той определи случилото се като шокиращо и обезпокоително. "Полицията и екипите на Спешна помощ са на място и работят, за да спасят човешки животи. Мислите ми са с всеки засегнат човек", заяви Албанезе.

Вече се води разследване. Извършва се оглед на местопрестъплението и на открити в близост подозрителни предмети. Претърсват се и жилища в предградието Бонди и околностите му.

Мотивът за нападението за момента на е известен. Районът е отцепен. Служители на реда призовават хората да се отдалечат или да се приберат. В момента Австралия е в разгара на лятото, а в Сидни е вечер и много хора се разхождат по плажа и около него, или са излезли за вечера.

Президентът на Израел Ицхак Херцог излезе с изявление по случая. "Нашите братя и сестри в Сидни бяха нападнати от подли терористи при жестока атака срещу евреи, отишли да запалят първата свещ за Ханука на плажа Бонди", коментира той.

CHF CHF 1 2.09561
GBP GBP 1 2.2309
RON RON 10 3.84219
TRY TRY 100 3.91645
USD USD 1 1.66723